RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Luzowanie obostrzeń. Ważne informacje ws. meczów i manifestacji

Kolejny etap luzowania obostrzeń w Polsce (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Kolejny etap luzowania obostrzeń w Polsce (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Rząd luzuje ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Od wtorku można organizować liczniejsze zgromadzenia. Natomiast kibice z Wielkiej Brytanii, którzy przyjadą na finał Ligi Europy z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, zostaną zwolnieni z kwarantanny.

Groźny fake news ws. COVID-19. Policja ostrzega

„14 osób zmarło po szczepieniu” – zaczyna się nieprawdziwa informacja, która miała sprowokować mieszkańców Wielkopolski do wchodzenia w...

zobacz więcej

We wtorek weszły w życie nowe przepisy dotyczące ograniczeń w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wprowadza je rozporządzenie Rady Ministrów z 10 maja, które jest nowelizacją rozporządzenia z 6 maja tego roku.

Pozwala ono na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach. Obecnie zakazuje ono organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach (organizowanych na postawie zawiadomienia) więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi.

Zobacz także ->  Raport o koronawirusie. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

Od 29 maja, na podstawie przepisów nowego rozporządzenia, w manifestacjach, protestach oraz innego rodzaju zgromadzeniach (organizowanych na postawie zawiadomienia) będzie mogło brać udział nie więcej niż 50 osób. Utrzymana została odległość 100 metrów pomiędzy zgromadzeniami.

Rozporządzenie z 10 maja zwalnia z konieczności odbycia kwarantanny brytyjskich kibiców, którzy przyjadą 26 maja do Gdańska na finał Ligi Europy, aby oglądać mecz Manchester United i hiszpańskiego Villarreal CF. Jest jeden warunek – muszą mieć negatywny wynik testu na COVID-19, wykonanego nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy.

Zobacz także ->  Osoby, które dostały pierwszą dawkę, mogą przyspieszyć termin drugiej

Nowe przepisy znoszą pięćdziesięcioprocentowy limit udostępnionych pokoi w przypadku zakwaterowania żołnierzy i pracowników cywilnych wojska.

Dotyczą one również obiektów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dla aplikantów aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej, w tym aplikacji prowadzonych w formie aplikacji uzupełniającej, oraz innych osób zaangażowanych w wykonywanie zadań dotyczących działalności Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Ograniczenia w hotelarstwie – poza wyjątkami – obowiązują do 5 czerwca, na mocy rozporządzenia z 6 maja.

źródło:

Zobacz więcej