RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prognoza długoterminowa na czerwiec. Idą upały

Gdzie będzie cieplej, a gdzie spadnie więcej deszczu? (fot. Forum/Franciszek Mazur)
Gdzie będzie cieplej, a gdzie spadnie więcej deszczu? (fot. Forum/Franciszek Mazur)

Synoptycy IMGW opublikowali eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na czerwiec 2021. Z modeli pogodowych wynika, że na przeważającym obszarze kraju temperatura powietrza będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. Na północy kraju może być chłodniej i spadnie więcej deszczu.

Wiosna w pełni. Gdzie wtorek będzie najcieplejszy? [PROGNOZA]

Wtorkowa pogoda będzie zachęcać do spacerów. Dominować będzie słoneczna aura. Niewielkie zachmurzenie prognozowane jest jedynie na zachodzie...

zobacz więcej

Po bardzo chłodnym początku wiosny kilka dni temu temperatury wystrzeliły w górę. Dziś na południu kraju będzie nawet 29 st. C. Taka pogoda ma utrzymać się jeszcze w środę; od czwartku przyjdzie znaczne ochłodzenie, któremu towarzyszyć będą opady i burze.

Pogoda w czerwcu. Prognoza długoterminowa


IMGW-PIB opublikował komunikat, w którym synoptycy poinformowali o wynikach eksperymentalnej długoterminowej pogody na czerwiec. Z badania wynika, że na przeważającym obszarze kraju – cała południowa część – temperatura będzie powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010.

Na północy kraju temperatura kształtować się będzie w normie. Również w regionach północnych spodziewana są opady deszczu ponad normę wieloletnią. W południowej części Polski – opady w normie.

Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).

Prognozę opracowano w Zakładzie Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.
Prognoza długoterminowa na czerwiec (fot. IMGW)
Prognoza długoterminowa na czerwiec (fot. IMGW)

(fot. IMGW)
(fot. IMGW)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej