RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Giertych: Powrót Tuska do polityki krajowej byłby absolutnym „gamechangerem”

Donald Tusk (L) i Roman Giertych (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Donald Tusk (L) i Roman Giertych (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Myślę, że powrót Tuska do polityki krajowej byłby absolutnym gamechangerem. Przy osłabieniu i podzieleniu Zjednoczonej Prawicy moglibyśmy wtedy absolutnie liczyć na to, że opozycja się porozumie (najważniejsze byłoby porozumienie PO i Polska 2050) i następne wybory zakończą się absolutną klęską PiS oraz zwycięstwem opozycji. I wówczas przegłosowany program FO się przyda do odbudowy po szarańczy pisowskiej – napisał w mediach społecznościowych mecenas Roman Giertych.

Kontrowersje po wpisie Giertycha. „Najobrzydliwszy polityczny tweet”

Lewica jest gotowa poprzeć Krajowy Plan Odbudowy i spotka się w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Ta informacja oburzyła Romana...

zobacz więcej

Zdaniem Giertycha większość komentatorów ostatnich wydarzeń skupiła się niesłusznie na opozycji. „Cokolwiek o niej nie powiedzieć, to fakt, że jest ona podzielona wynika wprost z wyborów parlamentarnych. Tymczasem PiS szedł do wyborów na jednych listach. Dwie drobne partyjki: Solidarna Polska i Porozumienie miały być ozdobnikami wielkiego PiS-u. Coś poszło nie tak. Dzisiaj Jarosław Kaczyński jest zakładnikiem zarówno Gowina, jak i Ziobry. I nienawidzi tej sytuacji i nienawidzi ich, że ukradli mu jednopartyjne zwycięstwo na rzecz rozsypującej się i chwiejnej koalicji” – napisał na Facebooku.

W jego ocenie „Ziobro chce mieć otwartą opcję do sojuszu z Konfederacją, a Gowin z PSL”, a PO nie istnieje jako lider opozycji bez Donalda Tuska. „Harce Lewicy są możliwe tylko dlatego, że największy klub parlamentarny znajduje się w trwałej stagnacji. Od odejścia Donalda Tuska Platforma miała sześciu faktycznych lub formalnych liderów: Bronisława Komorowskiego, Ewę Kopacz, Grzegorza Schetynę, Małgorzatę Kidawę-Błońską, Rafała Trzaskowskiego i Borysa Budkę. Nikt z nich nie osiągnął w walce z PiS niczego specjalnego (chociaż Schetyna stworzył koalicję do Senatu)” – twierdzi Giertych. I dodaje, że obecny lider PO Borys Budka „nie miał jeszcze okazji, aby prowadzić wybory powszechne, ale współodpowiada za wybór Trzaskowskiego na kandydata na Prezydenta RP”.

Zdaniem mecenasa „powrót Tuska do polityki krajowej byłby absolutnym gamechangerem”. „Przy osłabieniu i podzieleniu Zjednoczonej Prawicy moglibyśmy wtedy absolutnie liczyć na to, że opozycja się porozumie (najważniejsze byłoby porozumienie PO i Polska 2050) i następne wybory zakończą się absolutną klęską PiS oraz zwycięstwem opozycji” – pisze Giertych.

Giertych twierdzi również, że „kryzys PO przekłada się na chaos w opozycji”. „Partia Donalda Tuska nie funkcjonuje bez niego. Na miejscu Trzaskowskiego, Budki, Schetyny i Sikorskiego zrobiłbym wszystko co w mojej mocy, aby lider Europejskiej Partii Ludowej mocniej się zaangażował w prace największej partii z rodziny EPP w Polsce” – napisał.

Stan po burzy. Większość komentatorów ostatnich wydarzeń zupełnie niesłusznie skupiła się na opozycji. Cokolwiek o niej...

Opublikowany przez Roman Giertych - strona oficjalna Niedziela, 9 maja 2021

źródło:
Zobacz więcej