RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ABW zatrzymała kolejne osoby podejrzewane o wyłudzenia podatków

Sąd zastosował wobec obu zatrzymanych trzymiesięczny areszt (fot. Forum/Kacper Pempel, zdjęcie ilustracyjne)
Sąd zastosował wobec obu zatrzymanych trzymiesięczny areszt (fot. Forum/Kacper Pempel, zdjęcie ilustracyjne)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne dwie osoby podejrzewane o wyłudzenia podatków. Według śledczych działały one w grupie przestępczej, która naraziła Skarb Państwa na straty ponad 84 mln zł. Obie osoby aresztowano.

Żandarmeria i CBA zatrzymały siedem osób. Ustawiania przetargów dla armii

Oficerowie i podoficerowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu zamieszani w ustawianie przetargów wartych ponad 10 mln zł – wynika z ustaleń...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że dwie zatrzymane przez ABW osoby podejrzewane są o nielegalny obrót produktami paliwowymi. Jeden z zatrzymanych miał kierować grupą przestępczą, a drugi zarządzać spółkami, które pozorowały obrót paliwem i wystawiały fałszywe faktury pozwalające na wyłudzenia podatku dochodowego i VAT.

Agenci łódzkiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Katowicach zatrzymali ich 4 maja – podał rzecznik. Do tej pory zarzuty przedstawiono 29 osobom. >

„Materiał dowodowy wskazuje, że jeden z zatrzymanych kierował zorganizowaną grupą przestępczą i faktycznie zarządzał działalnością podmiotów wprowadzających do obrotu produkty paliwowe pochodzące z nielegalnego źródła” – podał Żaryn. „Drugi mężczyzna zarządzał działalnością spółek pozorujących obrót paliwem” – dodał.

„Budowanie świadomości antyterrorystycznej”. Trzy lata temu powstało CPT ABW

Mijają trzy lata od powstania Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Czym jest CPT, co jest jego misją i z jakimi...

zobacz więcej

„Firmy wytwarzały fikcyjne faktury VAT oraz przyjmowały na swoje rachunki środki finansowe pochodzące z nadużyć. Środki te były następnie transferowane do kantoru wymiany walut, skąd - po przewalutowaniu - były wypłacane w gotówce i przekazywane organizatorom przestępstwa” – wyjaśnił rzecznik.

Poinformował, że według śledczych spółki zaangażowane w nielegalny proceder wystawiły puste faktury o wartości przekraczającej 246 mln zł brutto, a uszczuplenia podatkowe w VAT i CIT szacowane są na co najmniej 84 mln zł.

W nadzorującej śledztwo ABW Prokuraturze Regionalnej w Łodzi jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a drugi - udziału w takiej grupie. Oskarżono ich także o popełnienie przestępstw skarbowych i pranie pieniędzy.

Za zarzucane podejrzanym czyny grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 25 lat. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec obu zatrzymanych przez ABW trzymiesięczny areszt.

Czytaj także: Wyłudził zwrot VAT na blisko 10 mln zł

źródło:

Zobacz więcej