RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Osoby, które dostały pierwszą dawkę, mogą przyspieszyć termin drugiej

Zmiany są zgodne z Charakterystyką Produktu Leczniczego (fot. PAP/Leszek Szymański)
Zmiany są zgodne z Charakterystyką Produktu Leczniczego (fot. PAP/Leszek Szymański)

Skrócony czas między dawkami z automatu będzie obowiązywał osoby szczepiące się przeciw COVID-19 od 17 maja. Ci, którzy już są po pierwszym zastrzyku, mogą dowiadywać się w punktach o możliwość wcześniejszego terminu drugiej iniekcji – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Koronawirus. Recepty i skierowania w telefonie. Aplikacja już dostępna

Od poniedziałku w sklepie App Store dostępna jest aplikacja mobilna mojeIKP (moje Internetowe Konto Pacjenta) – poinformował minister zdrowia Adam...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Dworczyk był pytany w Polskim Radiu o decyzję ws. skrócenia terminów między pierwszą i drugą dawką preparatów od firm Moderna, Pfizer i AstraZeneca do 35 dni, czyli do pięciu tygodni. Nowe zasady mają obowiązywać od 17 maja.

– Ci, którzy od 17 maja będą rozpoczynali szczepienie, przyjmowali pierwszą dawkę, będą z automatu mieli podawany termin skrócony – pięciu tygodni. Natomiast te osoby, które już pierwsza dawkę przyjęły, mają możliwość skrócenia terminu między pierwszą a drugą dawką. Ale muszą sami wykonać pewną pracę: zadzwonić do punktu, w którym się szczepią i tam niejako ręcznie zmienić termin – mówił minister.

Jak dodał, „w jednych punktach to będzie możliwe, w innych niestety nie, dlatego są takie miejsca w Polsce, gdzie cały czas jest bardzo dużo chętnych na szczepienia, a terminów jest mniej”.

Szef KPRM zaznaczył, że zmiany są zgodne z Charakterystyką Produktu Leczniczego. – Zmiany wpisują się w ChPL, czyli wytyczne producenta, który wypuszczając lek na rynek mówi, że można wykorzystywać go w taki, a nie inny sposób. W przypadku szczepionek jest to informacja, w jakim czasie mogą być podawane, pierwsza i druga dawka – zaznaczył Dworczyk.

Wyjaśniał, że zmiany zostały wprowadzone z uwagi na możliwości logistyczne dostarczenia dawek do Polski, a także po to, by umożliwić Polakom zaszczepienie się w pełni, większe bezpieczeństwo i posiadanie certyfikatu umożliwiającego wyjazdy zagraniczne do niektórych krajów.

Czytaj także: Szczepionka dla osób od 12. roku życia zatwierdzona

źródło:

Zobacz więcej