RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Weekendowa plaga masowych strzelanin w USA. Zginęło co najmniej 17 osób

Masowe strzelaniny miały miejsce w weekend w siedmiu stanach (fot.  Helen H. Richardson/MediaNews Group/The Denver Post via Getty Images)
Masowe strzelaniny miały miejsce w weekend w siedmiu stanach (fot. Helen H. Richardson/MediaNews Group/The Denver Post via Getty Images)

Co najmniej 17 ofiar śmiertelnych i 33 rannych to bilans 10 masowych strzelanin, do których doszło w miniony weekend w USA – poinformowała stacja CNN, powołując się na instytucje monitorujące akty przemocy z użyciem broni palnej – Gun Violence Archive, policję i lokalne media.

Strzelanina na lotnisku w Vancouver. Są ofiary śmiertelne

Strzelanina w rejonie międzynarodowego portu lotniczego w Vancouver w Kanadzie. Jedna osoba poniosła śmierć. Zdaniem policji były to porachunki...

zobacz więcej

CNN definiuje masową strzelaninę jako zdarzenie, w wyniku którego cztery osoby lub więcej zginęły lub odniosły obrażenia (bez uwzględniania sprawców).

Kryminolodzy tłumaczą nasilenie przemocy kilkoma czynnikami. Zaliczają do nich załamanie gospodarcze, zerwanie więzi społecznych w rezultacie pandemii COVID–19 i brak zaufania do policji. Zwracają uwagę, że zjawisko trwa.

„Brak słów, aby opisać tragedię. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci, od funkcjonariuszy, którzy odpowiedzieli na wezwanie o strzelaninie, do śledczych na miejscu zdarzenia” – mówił szef policji w Colorado Springs Vince Niski w nawiązaniu do strzelaniny podczas przyjęcia urodzinowego w niedzielę, w której zginęło sześć osób. 

Policja zabiła podejrzanego


Policja zabiła podejrzanego o zabójstwa. Zginęła m.in. dziewczyna domniemanego sprawcy.

Zginęły dzieci. Izraelska armia: Atakujemy cele Hamasu w Strefie Gazy

Dziewięć osób, w tym troje dzieci, zginęło w poniedziałek w wybuchu w północnej części Strefy Gazy. Jak potwierdziły siły Izraela, wystrzelono...

zobacz więcej

Z doniesień mediów wynika, że masowe strzelaniny miały miejsce w weekend w siedmiu stanach. Doszło do nich m.in. w miejskich domach komunalnych, w parku, hotelu i klubie nocnym.

W Filadelfii w stanie Pensylwania zarejestrowano 14 strzelanin (nie wszystkie miały charakter masowy), w których łącznie zginęło siedem osób. W tym roku w mieście zarejestrowano 185 zabójstw, co stanowi drastyczny wzrost w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

Zobacz także: 20 sekund i byłaby tragedia. Rozpędzone auto w strefie budowy autostrady [WIDEO] 

Masowe strzelaniny w siedmiu stanach


W Phoenix w stanie Arizona nocna strzelanina w hotelu Hyatt Regency spowodowała śmierć jednego mężczyzny i obrażenia u co najmniej siedmiu innych osób. Grupa uczestnicząca w hotelowej imprezie wdała się w sprzeczkę. Ofiary śmiertelne to osoby w wieku od 18 do 22 lat.

Morderstwo Ukraińca. Portugalscy urzędnicy skazani

Trzej urzędnicy portugalskiego Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF) zostali skazani na kary od 7 do 9 lat pozbawienia wolności za zamordowanie na...

zobacz więcej

W Woodlawn w stanie Maryland trzy osoby nie żyją, a inna została ranna. Zdaniem śledczych podejrzany sprawca podpalił swój dom i przedostał się do domu sąsiadów, gdzie zastrzelił dwie osoby. Zginął od kul policji, kiedy odmówił rzucenia broni.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a dziewięć innych zostało rannych w trzech oddzielnych strzelaninach w Kalifornii.

Dwie osoby nie żyją, a trzy inne zostały ranne w parku w Kinloch w Missouri. Łącznie osób odniosło obrażenia w Newark w stanie New Jersey i w Milwaukee w stanie Wisconsin.

Zobacz także: Dramatyczna akcja ratunkowa. Policjanci wyciągnęli ludzi z płonącego auta [WIDEO] 

Nie wszystkie strzelaniny miały charakter masowy. Według GVA od piątku do niedzieli włącznie w całym kraju odnotowano co najmniej 117 zgonów w związku z użyciem broni palnej, ranne zostały 303 osoby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej