RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odwet za atak rakietowy. 15 członków Hamasu zabitych

Wymiana ciosów była największą w ostatnim czasie eskalacją (fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Wymiana ciosów była największą w ostatnim czasie eskalacją (fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

Izraelskie siły zbrojne przeprowadziły serię 130 uderzeń na cele związane z Hamasem w Strefie Gazy, zabijając 15 członków tej organizacji – podało izraelskie wojsko we wtorek rano. Według strony palestyńskiej w nalotach zginęły 22 osoby, w tym dziewięcioro dzieci.

Zginęły dzieci. Izraelska armia: Atakujemy cele Hamasu w Strefie Gazy

Dziewięć osób, w tym troje dzieci, zginęło w poniedziałek w wybuchu w północnej części Strefy Gazy. Jak potwierdziły siły Izraela, wystrzelono...

zobacz więcej

Bombardowanie było izraelską odpowiedzią na ataki rakietowe ze strony Hamasu na terytorium Izraela. Wymiana ciosów była największą w ostatnim czasie eskalacją, do której doszło po najdramatyczniejszych dotąd starciach między Palestyńczykami i policją na terenie Wzgórza Świątynnego i meczetu Al-Aksa w Jerozolimie.

Ostrzał rakietowy z terytorium Strefy Gazy rozpoczął się w poniedziałek wieczorem. Ponad 200 rakiet spadło na miasta w południowym na przedmieścia Jerozolimy oraz miasta w południowym Izraelu, część została przechwycona przez system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła. Według izraelskiego wojska obrażenia odniosło sześciu izraelskich cywili.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu uznał ataki na Jerozolimę – pierwsze od 2014 r. – za przekroczenie „czerwonej linii” i zapowiedział, że walki mogą „potrwać przez jakiś czas”. Odpowiedzią była największa fala bombardowań na terytorium Hamasu w Gazie. Jak powiedział cytowany przez AFP rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus, dokonano 130 ataków na cele związane z Hamasem.

Kolejna niespokojna noc w Jerozolimie. Jest wielu rannych

Do kolejnych starć doszło w poniedziałek wieczorem między Palestyńczykami a izraelską policją w Jerozolimie – pisze agencja AFP. Palestyński...

zobacz więcej

Ofiar jest więcej


– Według naszych aktualnych szacunków zabiliśmy 15 członków Hamasu i Islamskiego Dżihadu – powiedział rzecznik.

Według ministerstwa zdrowia Strefy Gazy w ciągu ostatnich godzin zginęły 22 osoby, a rannych zostało 100 innych. Jak notuje agencja AP, co najmniej 15 ofiar śmiertelnych to efekt izraelskich bombardowań. Pozostałe siedem to efekt eksplozji w domu w Beit Hanoun na północy Gazy, jednak nie wiadomo, czy była ona skutkiem uderzenia izraelskiego drona czy błędnie wystrzelonej rakiety islamistów.

Do eskalacji doszło po pełnym przemocy dniu w Jerozolimie. W wyniku starć z policją, m.in. wewnątrz meczetu Al-Aksa, trzeciego najświętszego miejsca islamu, rannych zostało 700 Palestyńczyków, z czego prawie 500 trafiło do szpitali. Napięcia spotęgowały obchody święta upamiętniającego aneksję arabskiej części Jerozolimy przez Izrael oraz próby eksmisji części palestyńskich rodzin przez żydowskich osadników we Wschodniej Jerozolimie.

Przeczytaj też: Iskrzy na linii USA-Iran. Znów strzały w Cieśnienie Ormuz

źródło:

Zobacz więcej