RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polityk PO uderza w lewicę. „Są większym zagrożeniem niż populiści”

Bartłomiej Sienkiewicz o sporze Platformy Obywatelskiej z Lewicą (fot. Adam Jagielak/Getty Images Poland/Getty)
Bartłomiej Sienkiewicz o sporze Platformy Obywatelskiej z Lewicą (fot. Adam Jagielak/Getty Images Poland/Getty)

Bartłomiej Sienkiewicz ocenił, że „jesteśmy świadkami wydrążania duszy liberalnej przez lewicę, co wydaje się o wiele groźniejsze niż twarda konkurencja i walka polityczna z prawicą”. Odnosząc się z kolei do ostatniego sporu wokół poparcia dla Krajowego Planu Odbudowy stwierdził, że narracja Lewicy to „rodzaj fantasmagorii i kpiny”.

Geniusz Leszka Balcerowicza? „Ludzie stali się biedakami”

Tygodnik Tomasza Lisa opublikował wywiad z Leszkiem Balcerowiczem i przedstawił go jako autorytet w dziedzinie ekonomii. – Pan Balcerowicz...

zobacz więcej

Decyzja Lewicy o poparciu rządowego projektu ustawy wyrażającego zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE wywołała ogromny kryzys w Platformie Obywatelskiej. Za przykładem Lewicy poszły bowiem PSL i Polska 2050, a PO jako buntownik przeciwko zaproponowanej formie podziału funduszy europejskich została w sojuszu z Konfederacją.

 Badania opinii publicznej pokazują, że dla Platformy była to zła decyzja. Spór z Lewicą tylko się pogłębił. Teraz w rozmowie z „Kulturą Liberalną” do sprawy odniósł się Bartłomiej Sienkiewicz, poseł KO, były minister w rządzie Donalda Tuska.

Zobacz także:  Napięcia w PO. Zbiera się prezydium partii

– Twierdzenie, że dzięki sojuszowi Lewicy z PiS-em Lewica odbierze PiS-owi władzę, jest – delikatnie mówiąc – rodzajem fantasmagorii i kpiny. Przecież nie o tym rozmawiamy. Możemy rozmawiać tylko i wyłącznie o dalszej marginalizacji lewicy – stwierdził.

Polityk Platformy Obywatelskiej dodał, że współczesna lewica jest większym zagrożeniem niż populiści.

Hołownia? „Zupełnie nie wiem, dlaczego się zdecydował”

Kto, jak nie Budka? Poseł Platformy: Triumwirat

Kto powinien rządzić Platformą Obywatelską, jeśli nie Borys Budka? – Nie chciałbym nikogo palić – oznajmił poseł Ireneusz Raś. – Myślę, że taką...

zobacz więcej

W kilku zdaniach Sienkiewicz odniósł się również do wydarzeń wokół Rafała Trzaskowskiego. Komentując powstanie ruchu, który ma działać w oderwaniu od Platformy, stwierdził: „Uważam, że każde działanie, które wybija dziury w tym murze, które domaga się innego systemu przedstawicielskiego, jest dobre. Nawet jeśli możemy powiedzieć, że jedno czy drugie wydarzenie było sensacją jednego sezonu albo w sumie się nie udało”.

Sienkiewicz przyznał, że z wielką życzliwością obserwował powstanie ruchu byłego dziennikarza TVN Szymona Hołowni.

Zobacz także:  Nowy sondaż. „Kanibalizm wewnątrz opozycji nie wszystkim się podoba”

– Zanim właściwie nabrał rozpędu, zarejestrował się jako partia polityczna i postanowił mieć koło w parlamencie, jakby mu to było do czegokolwiek potrzebne. Obserwuję to koło z bliska i muszę powiedzieć, że zupełnie nie wiem, dlaczego zdecydował się na ten krok – ocenił.

Onet i „Wyborcza” straszyły ws. szczepień. „Moja kolejka dopiero w 2022 r.”

Gdy na początku roku ruszał Narodowy Program Szczepień, część mediów ostro go krytykowała. Podkreślano, że wielu Polaków będzie mogło przyjąć dawki...

zobacz więcej

Przyznał, że jego zdaniem Polska 2050 chce zająć miejsce Platformy Obywatelskiej. Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach Hołownia odebrał KO wielu posłów, w tym Joannę Muchę, Paulinę Hennig-Kloskę, Mirosława Suchonia czy Tomasza Zimocha.

Zobacz także: Rozmowy Lewicy z rządem. Trzaskowski: KE i PE są gotowe do twardej interwencji

– Jeśli już mówimy o historii, to Platforma Obywatelska na początku mogła mieć kilkudziesięciu posłów w umierającym parlamencie i wtedy wszyscy odmówiliśmy tego, uważając, że nie będziemy uprawiać polityki w ten sposób, że nie będziemy mieć swoich posłów, którzy nie zostali wybrani przez naszych wyborców. Więc tu akurat uważam, że to nie jest dobry ruch. Nawet jeśli Hołownia chce nas zastąpić, to nie tędy droga – stwierdził Sienkiewicz.

źródło:
Zobacz więcej