RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Napoleona Bonaparte mogła zabić... woda kolońska

Istnieją różne teorie na temat śmierci Napoleona Bonaparte (fot. VCG Wilson/Corbis via Getty Images)
Istnieją różne teorie na temat śmierci Napoleona Bonaparte (fot. VCG Wilson/Corbis via Getty Images)

Istnieją różne teorie na temat śmierci Napoleona Bonaparte. Jedną z najbardziej zaskakujących może być ta, według której przyczyną śmierci mogło być jego uzależnienie od wody kolońskiej. Jak się bowiem okazało, miesięcznie potrafił on zużywać nawet 50 buteleczek.

Gratka dla filatelistów. Paul McCartney uhonorowany serią znaczków

Royal Mail zaprezentowała serię specjalnych znaczków pocztowych, poświęconych legendarnemu muzykowi. Znaczków jest dwanaście, są swego rodzaju...

zobacz więcej

Badacz Parvez Haris, który jest profesorem nauk biomedycznych w School of Allied Health Sciences na Uniwersytecie De Montfort w Wielkiej Brytanii – wysnuł teorię, że Napoleona zabiła woda kolońska, a dokładnie olejki w niej zawarte. Według niego przedłużająca się nadmierna ekspozycja na te oleje wyjaśnia wiele z pogarszającego się stanu zdrowia Napoleona w jego ostatnich latach – a nawet jego śmiertelnego raka żołądka.

„Napoleon był wielkim zwolennikiem i propagatorem wód kolońskich, które po raz pierwszy trafiły do produkcji komercyjnej w 1792 roku. Oczywiście w tamtych czasach dostępne były jedynie dla bardzo bogatych. Niestety inni badacze przeoczyli ogromne ilości wody kolońskiej, którą swoje ciało oblewał Bonaparte” – wyjaśnia Haris, dodając, że dla Napoleona, woda kolońska miała nie tylko wymiar aromatyczno–higieniczny, ale również leczniczy.

Zobacz także: Buty Napoleona sprzedane na aukcji. Osiągnęły kwotę 117 tysięcy euro 

„Napoleon był przekonany o korzyściach zdrowotnych płynących z wody kolońskiej i miał nawet powiedzieć, że woda kolońska jest »ochroną przed wieloma chorobami«. Tak więc przez co najmniej 20 lat dosłownie się w niej kąpał. Zapisy pokazują, że zużywał od dwóch do nawet trzech butelek dziennie. W pewnym momencie perfumiarz Napoleona, Gervais Chardin, miał stałe zamówienie na dostarczanie 50 butelek zapachu każdego miesiąca – z jednym kwartalnym rachunkiem z 1806 roku, który zawierał 162 butelki za sumę 423 franków” – wyjaśnia badacz.

Listy Johna F. Kennedy'ego do kochanki można kupić na aukcji

Licytacja online czterech listów miłosnych napisanych przez Johna F. Kennedy'ego potrwa do 12 maja. Ich adresatką jest szwedzka arystokratka,...

zobacz więcej

Francuskie Archiwa Narodowe donoszą, że woda kolońska była nie tylko elementem codziennych gorących, kąpieli. Bonaparte miał jeszcze jeden nawyk. W przeddzień każdej decydującej bitwy trzymał przy biurku jedną z zielonych butelek wody kolońskiej, sądził bowiem, że działa ona podobnie jak kawa, i zwykł wlewać kilka kropel na chusteczkę, a następnie przykładał ją do ust i nosa. Wmasowywał ją również w czoło i skronie.

„Dla Napoleona woda kolońska była jednocześnie trucizną i lekarstwem. Fakt, że zawierała alkohol, a zatem mogła działać jako środek antyseptyczny, mogło uratować mu życie, chroniąc go przed złapaniem śmiercionośnych bakterii i wirusów podczas jego kampanii w różnych częściach Europy, a także w Azji (Syria) i Afryce (Egipt). Ale ostatecznie jej przedawkowanie przyczyniło się do jego śmierci” – powiedział profesor Haris.

Zobacz także: Poćwiartował studentkę i pijany wpadł do rzeki. Przebrany za Napoleona 

Dodał, że francuski mąż stanu szczególnie upodobał sobie zapach rozmarynu, który przypominał mu ukochaną Korsykę, podobnie jak aromaty cytrusowe. W ograniczonych dawkach ulubiona woda kolońska Napoleona mogła być nieszkodliwa, a nawet korzystna. Mogła wzmocnić funkcjonowanie układu odpornościowego, zmniejszyć stany zapalne, pomóc opanować niepokój i poprawić sen.

Jednak stosowane w znacznych ilościach olejki eteryczne mogą stać się toksyczne. Współczesne badania wykazały, że wysoki poziom olejków eterycznych może powodować poważne zaburzenia równowagi hormonalnej, które mogą prowadzić do drgawek, wypadania włosów i zwiększać ryzyko wystąpienia raka przewodu pokarmowego (żołądka). Jak podkreśla Haris, Napoleon cierpiał z powodu wszystkich tych problemów.

źródło:

Zobacz więcej