RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy sondaż dot. Funduszu Odbudowy. Najwięcej badanych wskazało na KO

Opozycja podzieliła się ws. ratyfikacji FO (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Opozycja podzieliła się ws. ratyfikacji FO (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

Na ratyfikacji Funduszu Odbudowy najwięcej zyskały Prawo i Sprawiedliwość i Lewica – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Najwięcej straciła Koalicja Obywatelska.

Nowy sondaż do Sejmu. Duża zmiana poparcia dla PiS i Lewicy

Prawo i Sprawiedliwość pozostaje liderem w najnowszym sondażu United Survey. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała znaczną zmianę poparcia,...

zobacz więcej

Sejm głosami większości posłów PiS, Lewicy, PSL i Polski 2050 przyjął w zeszłym tygodniu ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą m.in. Funduszu Odbudowy.

Wcześniej rząd zgodził się wprowadzić do Krajowego Planu Odbudowy – w ramach którego będą rozdysponowane środki z Funduszu Odbudowy – kilka rozwiązań proponowanych przez Lewicę, co klub ten stawiał jako warunek poparcia dla ratyfikacji. Natomiast zdecydowana większość posłów klubu KO wstrzymała się od głosu. Teraz ustawą ratyfikacyjną musi się zająć Senat.

Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Fundusz Odbudowy. Nowy sondaż


W sondażu zleconym przez radio RMF FM i „DGP” badanych zapytano, które partie zyskały, a które straciły na ratyfikacji.

Co lepsze dla Polski? Większość stawia na współpracę opozycji z rządem [SONDAŻ]

Zdecydowana większość badanych uważa, że lepszym dla dobra Polski byłaby współpraca opozycji z rządem – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Zdaniem...

zobacz więcej

Najwięcej ankietowanych wskazało na Prawo i Sprawiedliwość – 47,5 proc. Aż 23,5 proc. wybrało Lewicę. Na trzecim miejscu znalazło się Porozumienie Jarosława Gowina – 9,1 proc.

Na kolejnych miejscach znalazły się – PSL (7,9 proc.), Konfederacja (3,5 proc.), Solidarna Polska (3,5 proc.), Koalicja Obywatelska (3,1 proc.), Polska 2050 (2,2 proc.). 35,2 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

W sondażu zapytano też, kto najwięcej stracił na przyjęciu przez Sejm ustawy ratyfikującej Europejski Fundusz Odbudowy? Najwięcej osób wskazało na Koalicję Obywatelską – 38 proc. W ocenie 15,2 proc. badanych najwięcej straciła Solidarna Polska.

10,8 proc. wskazało na Lewicę, 8,7 proc. na Konfederację, 8,1 na PSL, 3,8 na Porozumienie, 1,4 na PiS, 1,3 na Polskę 2050. 38 proc. nie miało zdania.

Sondaż przeprowadzono 07 maja na grupie 1000 osób metodą CATI.

źródło:
Zobacz więcej