RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

SS-mani w Holandii nadal dostają niemieckie emerytury wojskowe

W Waffen-SS służyło około 50 tysięcy Holendrów (fot. Nationaal Archief)
W Waffen-SS służyło około 50 tysięcy Holendrów (fot. Nationaal Archief)

30 holenderskich esesmanów ciągle dostaje emerytury wojskowe z Niemiec. Niektórzy z nich otrzymują nawet po 16 tys. euro rocznie, a większość nie zgłosiła tego holenderskim organom skarbowym – podano na stronie izby niższej holenderskiego parlamentu.

Polska dywizja SS w rosyjskiej gazecie. Jest odpowiedź ambasadora RP w Moskwie

W związku z 79. rocznicą rozpoczęcia wojny niemiecko-sowieckiej gazeta „Komsomolskaja Prawda” opublikowała w poniedziałek artykuł pod tytułem „W...

zobacz więcej

Z odpowiedzi sekretarza stanu w ministerstwie finansów Hansa Vijlbriefa na zapytanie posła Pietera Omtzigta z CDA (chadecja) wynika, że wielu Holendrów, walczących po stronie Niemiec w czasie II wojny światowej, nigdy nie zgłosiło władzom skarbowym pobieranej przez siebie niemieckiej emerytury wojskowej.

Otzigt podnosił tę sprawę już w 2013 roku. Jednak strona niemiecka ciągle odmawiała przekazania holenderskim organom podatkowym informacji o esesmanach i pobieranych przez nich świadczeniach.

Odpowiedź w sprawie żołnierzy SS


Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Tweede kamer, izby niższej parlamentu, wynika, że poseł chadecji złożył zapytanie w tej sprawie 29 stycznia tego roku. Odpowiedź jest już dostępna na stronie parlamentu.

Sekretarz stanu Hans Vijlbrief informuje w niej, że 30 byłych esesmanów, obywateli Niderlandów, pobiera emerytury wojskowe z Niemiec. Otrzymują nawet 16 tys. euro rocznie, a informacja o ich personaliach została przekazana przez stronę niemiecką holenderskim organom podatkowym.

Według Vijlbriefa tylko 20 procent byłych esesmanów zgłosiło holenderskim władzom podatkowym swoją niemiecką emeryturę wojenną. „To jest obowiązkowe. W rezultacie emeryci mogli otrzymywać nienależne świadczenia, ponieważ organy podatkowe nie wiedziały, że ich dochody są faktycznie wyższe” – napisał w odpowiedzi minister. Vijlbrief zaznacza, że administracja podatkowa i celna będzie teraz badać indywidualnie każdy przypadek i być może byli esesmani będą musieli zwrócić pieniądze.

w 1947 r. SS uznana za organizację zbrodniczą. W jej siłach zbrojnych – Waffen-SS – służyło wielu obcokrajowców. Szacuje się, że wśród było około 50 tys. Holendrów, służących głównie w dywizjach „Wiking”, „Nederland” i „Landstorm Nederland”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej