RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Problemy Złotych Globów. Tom Cruise oddał wszystkie statuetki

Tom Cruise zaprotestował przeciwko działaniom HFPA (Wiki 2.0/Gage Skidmore)
Tom Cruise zaprotestował przeciwko działaniom HFPA (Wiki 2.0/Gage Skidmore)

Nie milkną głosy sprzeciwu wobec niewłaściwego zachowania Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Do grona gwiazd jawnie krytykujących dyskryminujące praktyki stosowane przez tę organizację dołączył Tom Cruise. Symbolicznie oddał trzy Złote Globy, jakie zostały mu przyznane. Wczesnej przez NBC odwołana została transmisja gali rozdania Złotych Globów za 2022 rok.

Oscary 2021: Triumf „Nomadland”. Poznaj wszystkich laureatów

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu odbyła się 93. ceremonia wręczenia Oscarów. Najlepszym filmem Akademia wybrała „Nomadland” w...

zobacz więcej

Zajmujące się przyznawaniem Złotych Globów Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) przechodzi obecnie wizerunkowy kryzys. Wszystko za sprawą oskarżeń o brak różnorodności rasowej – stowarzyszeniu zarzuca się, że wśród jego członków nie ma ani jednej czarnoskórej osoby, co jest sprzeczne ze współczesnymi standardami dotyczącymi równości i przeciwdziałania dyskryminacji. Nagłośnienie sprawy w mediach doprowadziło do reakcji HFPA.

W marcu jej przedstawiciele zapowiedzieli, że przy pomocy niezależnego eksperta podejmą odpowiednie kroki, aby zwiększyć różnorodność rasową w swoich szeregach. Kilka dni temu ogłosili zaś szczegółowy plan reform zakładający między innymi zatrudnienie członków o kolorze skóry innym niż biały oraz wprowadzenie zakazu przyjmowania upominków od sponsorów, przez który to zwyczaj w ostatnich latach byli oskarżani o korupcję.

Kilka dni temu wypowiedzieć się w tej sprawie postanowił zdobywca Złotego Globu, Mark Ruffalo. W opublikowanym na Instagramie poście aktor zarzucił organizacji zajmującej się przyznawaniem tych prestiżowych nagród niechęć wobec wprowadzenia niezbędnych jego zdaniem zmian. Jak podkreślił, bycie laureatem Złotego Globu przestało napawać go dumą.

„Mocno zniechęca obserwowanie, jak HFPA, która czerpała zyski ze swojego zaangażowania w pracę z aktorami i filmowcami, konsekwentnie opiera się zmianom, o które jest wciąż proszona przez członków wykluczanych i dyskryminowanych grup. Nadszedł czas, by naprawić błędy z przeszłości. Szczerze mówiąc, jako niedawny laureat Złotego Globu nie potrafię czuć się ani dumny, ani szczęśliwy z powodu otrzymania statuetki” – napisał gwiazdor.

Niemcy zwrócą Nigerii dzieła sztuki zagrabione w czasach kolonialnych

Niemieckie muzea zwrócą Nigerii skarby sztuki – brązy z Beninu uznane za zagrabione mienie. Po latach dyskusji zgodzili się co do tego muzealnicy...

zobacz więcej

Seksizm


Tymczasem lista zarzutów, jakie pojawiają się pod adresem organizatorów ceremonii wręczenia Złotych Globów, stale się wydłuża. Do grona publicznie potępiających stowarzyszenie gwiazd dołączyła właśnie Scarlett Johansson. Gwiazda „Historii małżeńskich” oskarżyła stowarzyszenie o seksizm i ujawniła, że to właśnie ze względu na niestosowne zachowanie jego członków w ciągu ostatnich lat nie brała udziału w odbywających się podczas sezonu nagród wydarzeniach.

„Od aktorów promujących dany film oczekuje się uczestniczenia w konferencjach prasowych i ceremoniach rozdania nagród. Bardzo często wiązało się to z koniecznością stawiania czoła seksistowskim pytaniom i uwagom członków HFPA, które graniczyły z molestowaniem seksualnym. To jest właśnie powód, dla którego przez wiele lat odmawiałam udziału w ich konferencjach” – ujawniła aktorka w oświadczeniu.

Johansson zaapelowała o zdystansowanie się do stowarzyszenia, któremu zarzuciła powiązania ze skompromitowanym producentem Harveyem Weinsteinem, odsiadującym wyrok 23 lat pozbawienia wolności za liczne przestępstwa seksualne.
„HFPA to organizacja, która była legitymizowana przez takie indywidua, jak Harvey Weinstein, by zdobyć uznanie Amerykańskiej Akademii Filmowej, a cała branża poszła w jej ślady. Uważam, że jeśli stowarzyszenie nie przeprowadzi fundamentalnych reform, to nadszedł czas, abyśmy wszyscy przestali wspierać HFPA i skupili się na rozwijaniu solidarności i jedności w naszej branży” – dodała aktorka. Po niej swój sprzeciw wyraził 58-letni Tom Cruise. Oddał trzy nagrody dla najlepszego aktora w filmach „Urodzony 4 lipca” (1990) i „Jerry Maguire” (1997) oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego w „Magnolii” (2000).

Mimo wielu próśb stowarzyszenie konsekwentnie odmawia komentarzy.

źródło:

Zobacz więcej