RAPORT

Pogarda

Morderstwo Ukraińca. Portugalscy urzędnicy skazani

Ihor Homeniuk zginął na lotnisku w Lizbonie (fot. Wiki 4.0/CAPTAIN RAJU)
Ihor Homeniuk zginął na lotnisku w Lizbonie (fot. Wiki 4.0/CAPTAIN RAJU)

Najnowsze

Popularne

Trzej urzędnicy portugalskiego Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF) zostali skazani na kary od 7 do 9 lat pozbawienia wolności za zamordowanie na lotnisku w Lizbonie w marcu 2020 roku obywatela Ukrainy Ihora Homeniuka.

Niemiecki były prezes Urzędu Ochrony Konstytucji oskarżany o antysemityzm

Hans-Georg Maassen, były prezes Urzędu ochrony Konstytucji, został oskarżony przez aktywistkę niemieckiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego o...

zobacz więcej

Sędzia prowadzący rozprawę wskazał na szereg dowodów, świadków, a także zapis monitoringu wskazujący, że funkcjonariusze podlegający MSW wielokrotnie złamali zasady zatrzymania obywatela Ukrainy. Mężczyzna 12 marca ubiegłego po wylądowaniu w Lizbonie został na lotnisku poddany brutalnemu przesłuchaniu i torturom, wskutek których zmarł.

Większość relacjonujących orzeczenie sądu portugalskich mediów uważa, że kara dla urzędników, którzy zabili Homeniuka, jest zbyt niska, gdyż morderstwo zostało popełnione z premedytacją.

Zmasakrowane zwłoki i dymisja


W rezultacie śmierci Homeniuka, którego zmasakrowane i owinięte taśmami ciało znaleziono nazajutrz po przesłuchaniu na terenie lotniska, do dymisji podała się szefowa SEF i jej zastępca. Opozycja i część komentatorów domagała się też dymisji szefa MSW Portugalii Eduardo Cabrity, ale premier Antonio Costa na tę dymisję się nie zgodził.

Podczas śledztwa ustalono, że Homeniuk, który dotarł do Lizbony w poszukiwaniu pracy, został zatrzymany przez urzędników SEF bezpodstawnie przy wyjściu z lotniska. Władze tego urzędu kilka dni po zdarzeniu skontaktowały się z ambasadą Ukrainy w Lizbonie, podając nieprawdziwy powód zgonu podróżnego. Zasugerowano, że zmarł on z przyczyn naturalnych.

Śledczy potwierdzili, że wśród popełnionych przez urzędników SEF nadużyć było również odmówienie w czasie śledztwa Homeniukowi możliwości nawiązania kontaktu z ukraińskim konsulem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej