RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Napięcia w PO. Zbiera się prezydium partii

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Rafał Guz)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Rafał Guz)

Na wtorkowym posiedzeniu prezydium Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zmierzy się z pytaniami dwóch wiceszefów partii – podaje portal Wirtualna Polska. Według nieoficjalnych informacji, chcą oni deklaracji prezydenta Warszawy, czy zamierza pozostać wierny PO, czy buduje własny ruch bez szyldu partii.

Rozmowy Lewicy z rządem. Trzaskowski: KE i PE są gotowe do twardej interwencji

Lewica niczego nie wynegocjowała. Zaprzepaściła niestety szansę na negocjacje nasze, dlatego że rząd był już gotowy na ustępstwa znacznie dalej...

zobacz więcej

Jasnej deklaracji chcą między innymi dwaj wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak i Bartosz Arłukowicz oraz sekretarz generalny Marcin Kierwiński. Ma to wynikać z niepokoju o to, że Trzaskowski dystansuje się od własnej partii.

Portal wskazuje na inicjatywę Trzaskowskiego „Campus Polska Przyszłości”, które może wzbudzać niepokój w PO. Prezydent Warszawy podkreślił, że nie jest to przedsięwzięcie polityczne. – Ma nas otwierać na środowiska pozapolityczne – dodał Trzaskowski.

Inicjatywa Trzaskowskiego


Według portalu, szczegóły projektu zaskoczyły wielu członków Platformy Obywatelskiej, a część posłów partii dowiedziała się o nowej inicjatywie ze spotów w internecie i telewizji.

– Dostaliśmy link do nagrania z informacją, że możemy je promować w mediach społecznościowych. Nie wszyscy się na to zgodzili. Temat nie został szeroko podjęty – powiedział nieoficjalnie jeden z ważnych posłów PO.

– Nawet jeśli pomysł jest ciekawy, to chyba nikt już nie rozumie, w jaki sposób pomysł Ruchu Wspólna Polska ma pomóc w odbudowywaniu Platformy – dodał inny polityk. – W partii jest sprzeciw wobec zrezygnowania z szyldu PO. Nie możemy zwijać partii – stwierdził ważny poseł tej formacji. Według portalu rozmowy z politykami Platformy prowadzą do wniosku, że duża część partii nie rozumie koncepcji łączenia funkcji wiceszefa PO z jednoczesnym tworzeniem niezależnego, niepartyjnego ruchu, a źródłem narastającego konfliktu w Platformie Obywatelskiej jest też brak komunikacji i niejasna strategia.

„Nie tylko szeregowi posłowie nie rozumieją, w którą stronę zmierza ich partia. Nawet członkowie władz, którzy są gotowi wspierać Rafała Trzaskowskiego, nie wiedzą, jak połączyć odbudowywanie pozycji Platformy z coraz wyraźniejszą niezależnością prezydenta Warszawy. To z kolei skazuje ich na domysły i tworzenie własnych koncepcji na temat tego, jak Rafał Trzaskowski widzi swoją polityczną przyszłość” – wskazano w artykule.

źródło:
Zobacz więcej