RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dom Skłodowskiej-Curie wystawiony na sprzedaż. Premier: Zleciłem działania

Maria Skłodowska-Curie spędziła znaczną część życia we Francji (fot. Wiki 4.0/Wellcome Collection gallery)
Maria Skłodowska-Curie spędziła znaczną część życia we Francji (fot. Wiki 4.0/Wellcome Collection gallery)

Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem – poinformował premier Mateusz Morawiecki na Twitterze. „MSZ jest w kontakcie z ambasadą RP we Francji w tej sprawie. To miejsce to część polskiej historii” – wskazał szef rządu.

Najdłuższy tunel drogowy w Belgii może otrzymać imię Marii Skłodowskiej-Curie

Z nazwy tunelu drogowego w Brukseli zniknie imię Leopolda II – króla Belgów z przełomu XIX i XX w., który był odpowiedzialny za śmierć milionów...

zobacz więcej

„Polska winna kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem i stworzyć tam muzeum poświęcone Wielkiej Polce, by nie żałować poniewczasie tak, jak utraconej możliwości zakupu Hotelu Lambert w Paryżu” – napisał z kolei europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Pomysł poparł również dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz ambasador Polski w Algierii Witold Spirydowicz. „Dom Państwa Curie to byłaby świetna okazja do promocji Polski. Przypomnę, Hotel Lambert utracony. Pałacyk Paderewskiego zburzyli Szwajcarzy (...) Muzeum w Rapperswil zagrożone likwidacją” – skomentował ambasador Spirydowicz.

Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej w Saint-Remy-les-Chevreuse o powierzchni 120 m2 w podparyskim departamencie Yvelines, został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro. Nieruchomość wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na 200 tys. euro.

W latach 1904-06 małżeństwo Curie regularnie odwiedzało ten dom wraz z rodziną, aby odpocząć z dala od zgiełku stolicy. W domu zachowały się stare gobeliny i terakota epoki Curie – podkreślają agenci nieruchomości.

– Należy przerobić piwnicę, strych, dach i izolację – powiedział francuskiemu dziennikowi „Le Parisien” dyrektor agencji Stephane Plaza w Saint-Remy Daniel Cazou-Mingot. Dom ma wiele zalet: duży ogród o powierzchni 900 m2 czy bliskość oddalonej o 600 m stacji kolejki RER.

Nobel z fizyki oraz chemii


Maria Skłodowska-Curie w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 r. Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad.

Piotr Curie zginął w wypadku samochodowym w kwietniu 1906 r. W maju tego samego roku 38-letnia Maria dostała katedrę fizyki na Sorbonie po mężu i została pierwszą kobietą profesorem tej uczelni. Pierwszy wykład poprowadziła 5 listopada 1906 r.

źródło:

Zobacz więcej