RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Szczepionka dla osób od 12. roku życia zatwierdzona

FDA zatwierdziła szczepionkę Pfizer/BioNTech dla nieletnich (fot. PAP/EPA/Carlos Ortega)
FDA zatwierdziła szczepionkę Pfizer/BioNTech dla nieletnich (fot. PAP/EPA/Carlos Ortega)

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użytku w nagłych wypadkach szczepionkę przeciwko koronawirusowi firm Pfizer/BioNTech dla osób niepełnoletnich od 12. roku życia.

BioNTech zbuduje fabrykę szczepionek w Singapurze

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech zapowiedziała budowę nowej fabryki szczepionek mRNA w Singapurze. Zakład ma produkować kilkaset milionów...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Do tej pory szczepionka Pfizera w Stanach Zjednoczonych była podawana osobom powyżej 16. roku życia. USA są drugim krajem, po Kanadzie, który dopuścił stosowanie tego preparatu dla osób od lat 12.

Jest to pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19, która została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych dla tej grupy wiekowej, co w USA jest postrzegane jako ważny krok w kierunku bezpiecznego powrotu dzieci do szkół. Prezydent USA Joe Biden zwrócił się do władz stanowych o natychmiastowe udostępnienie szczepionki młodym ludziom w wieku od 12. do 15. roku życia.

– Dzisiejsze działania pozwalają chronić młodszą populację przed COVID-19, przybliżając nas do powrotu do normalności i zakończenia pandemii koronawirusa – oświadczyła pełniąca obowiązki komisarz FDA dr Janet Woodcock. – Rodzice i opiekunowie mogą być pewni, że agencja przeprowadziła rygorystyczny i dokładny przegląd wszystkich dostępnych danych, tak jak w przypadku wszystkich naszych zezwoleń na doraźne użycie szczepionek przeciwko COVID-19 – dodała.

Eksperci w USA podkreślają, że większość dzieci z COVID-19 ma tylko łagodne objawy lub nie ma ich wcale, jednak nie są one pozbawione ryzyka poważnego zachorowania i nadal mogą rozprzestrzeniać wirusa. Notowane były ogniska, związane z wydarzeniami sportowymi i innymi zajęciami dla dzieci w tym przedziale wiekowym.

COVID-19 odpuszcza. W Anglii pierwsza doba bez żadnego zgonu

Ani jednego zgonu z powodu Covid-19 nie odnotowano w ciągu minionej doby w Anglii, co jest pierwszym takim przypadkiem od 30 lipca i drugim od...

zobacz więcej

Pandemia koronawirusa a szkoła


– Słyszę od pediatrów i ludzi ze społeczności medycznej, jakim darem niebios będzie to dla młodzieży, która ma ograniczenia w zakresie zajęć sportowych, klubów teatralnych i innych podobnych działań, w które powinna się angażować – powiedział dr William Gruber, czołowy naukowiec zajmujący się szczepionkami w firmie Pfizer.

Prawie 46 proc. ludzi w Stanach Zjednoczonych otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki – wynika z danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Preparat przyjęło prawie 2 mln osób w wieku 16 i 17 lat.

Według amerykańskich organów służby zdrowia od 1 marca 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku około 1,5 miliona młodych ludzi w wieku od 11 do 17 lat zachorowało na COVID-19.

Firmy Pfizer/BioNTech ogłosiły tydzień temu, że planują we wrześniu złożyć wniosek o pozwolenie na szczepienie w USA dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Złożenie wniosku o zezwolenie na szczepienia dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat mogłoby nastąpić „w czwartym kwartale” – zapowiadał szef firmy Pfizer Albert Bourla.

źródło:

Zobacz więcej