RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rozszerzenie sankcji za prześladowanie Polaków na Białorusi. Borrell potwierdza

Mińsk wziął na celownik polską społeczność – zwraca uwagę Josep Borell (fot. Misha Friedman/Getty Images)
Mińsk wziął na celownik polską społeczność – zwraca uwagę Josep Borell (fot. Misha Friedman/Getty Images)

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że kolejne europejskie sankcje wobec białoruskiego reżimu zostaną zatwierdzone za kilka tygodni. Borrell potwierdził tym samym oficjalnie informacje Polskiego Radia, że Wspólnota zamierza rozszerzyć restrykcje wobec władz w Mińsku za prześladowanie mniejszości polskiej na Białorusi.

Prezydent skierował list do Polaków na Białorusi

Prezydent wyraził solidarność z Polakami, którzy na Białorusi są prześladowani z powodów narodowościowych i politycznych. Andrzej Duda skierował...

zobacz więcej

Szef unijnej dyplomacji powiedział, że sytuacja na Białorusi pogorszyła się, dlatego Wspólnota przygotowuje kolejne sankcje.

– Reżim kontynuuje represje wobec obywateli i ich prześladowania. Teraz władze wzięły na celownik społeczność polską. Mam nadzieję, że kolejne sankcje zostaną zatwierdzone w najbliższych tygodniach – powiedział Josep Borrell.

Obecnie na czarnej unijnej liście jest 88 osób, w tym Alaksandr Łukaszenka , jego syn, który jest doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego, ministrowie i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Wszyscy mają zakaz wjazdu do UE i zamrożone majątki w Europie.

Sankcjami jest objętych także siedem firm wspierających reżim w Mińsku, których aktywa w Unii Europejskiej zostały zablokowane.

-> Przeczytaj także: Szef delegacji PE ds. Białorusi. Po ponad roku pytamy o efekty działalności Roberta Biedronia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej