SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Fundusz Odbudowy. „Senat może wnieść tylko jedną poprawkę”

Senat nie zajmie się ratyfikacją funduszu na najbliższym posiedzeniu (fot. PAP/T.Gzell)
Senat nie zajmie się ratyfikacją funduszu na najbliższym posiedzeniu (fot. PAP/T.Gzell)

– Poprawki Senatu do ustaw nie mogą wychodzić poza zakres merytoryczny ustawy. Tutaj mamy do czynienia ze specyficznym rodzajem ustawy, Senat może tylko zmienić zgodę na brak zgody – zwrócił uwagę rzecznik rządu, Radosław Fogiel, odnosząc się do zapowiadanych senackich poprawek do ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

Senat nie spieszy się z ratyfikacją Funduszu Odbudowy. „PO nie wie, jak wyjść z bagna” [WIDEO]

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że izba wyższa parlamentu raczej nie zajmie się ratyfikacją Funduszu Odbudowy na najbliższym...

zobacz więcej

– Mamy do czynienia ze specyficznym rodzajem ustawy. Ona zazwyczaj składa się z dwóch artykułów: pierwszy o zgodzie na ratyfikację umowy międzynarodowej, a drugi o dacie wejścia w życie ustawy – przypomniał Radosław Fogiel w rozmowie z Polskim Radiem 24.

Rzecznik rządu podkreślił, że „jest jasno ugruntowane w doktrynie, są wyroki Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, że poprawki Senatu do ustaw nie mogą wychodzić poza zakres merytoryczny ustawy”. – To znaczy: Senat może zmienić zgodę na brak zgody – wyjaśnił.

Trybunał Konstytucyjny o zakresie poprawek Senatu


Przedstawiciele opozycji w Senacie zapowiedzieli, że będą chcieli wnieść do ustawy poprawki dotyczące m.in. zarządzania przez samorządy 40 proc. środków z Funduszu czy utworzenia komitetu sterującego. Z wyroków TK z lat 1993 i 1999 wynika, że gdyby Senat przyjął poprawki wykraczające poza zakres uregulowania zawartego w ustawie uchwalonej przez Sejm, byłaby to ukryta forma inicjatywy ustawodawczej.

Rzecznik rządu odniósł się także do zapowiedzi marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o tym, że izba wyższa nie będzie się zajmować ratyfikacją na najbliższym posiedzeniu oraz, że Senat ma 30 dni na jej rozpatrzenie. – Tomasz Grodzki postanowił nie wiadomo jak długo pracować nad ustawą składającą z dwóch zdań, żeby tylko nie być podejrzanym przez kolegów partyjnych o sprzyjanie PiS-owi. To dziś na opozycji najgorsze oskarżenie – ocenił Fogiel. Rzecznik rządu przyznał, że „wydaje się, że PO chce, żeby było o niej głośno bez względu na to, czy na plus czy na minus”.

„Celem Platformy Obywatelskiej jest być wyłącznie anty-PiS-em”


– Jedno to ubiegłotygodniowe głosowanie w sprawie Funduszu Odbudowy, a dziś godnie pałeczkę przejął marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Zdaniem rzecznika rządu postawa Platformy Obywatelskiej w sprawie Funduszu Odbudowy „pokazuje zamknięcie głównych polityków tej partii w bardzo wsobnej bańce informacyjnej, która im powtarza, że ich celem jest bycie wyłącznie anty-PiS-em”.

-> Przeczytaj także: Senatorowie KO mogą zadecydować inaczej niż posłowie tej partii

źródło:
Zobacz więcej