RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biden chce bliższej współpracy z sojusznikami w Europie Środkowej [WIDEO]

Prezydent Joe Biden rozmawiał dzisiaj z sojusznikami ze wschodniej flanki NATO podczas wirtualnego szczytu państw Bukareszteńskiej Dziewiątki. Wyraził pragnienie bliższej współpracy z sojusznikami w Europie Środkowej – poinformował Biały Dom.

Polscy spadochroniarze ramię w ramię z amerykańskimi. Prezydent Duda: Symbol prawdziwej siły NATO [WIDEO]

Kilka godzin temu polscy spadochroniarze wylądowali ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami w ramach ćwiczeń przeprowadzonych jako część Defender...

zobacz więcej

W wydanym w poniedziałek komunikacie podkreślono, że amerykański przywódca rozmawiał z sojusznikami ze wschodniej flanki NATO podczas wirtualnego szczytu państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9), którego gospodarzami byli prezydenci Rumunii Klaus Iohannis i Polski Andrzej Duda.

Prezydent Biden podkreślił swoje zaangażowanie na rzecz odbudowy sojuszy i wzmocnienia stosunków transatlantyckich. Wyraził pragnienie bliższej współpracy z naszymi dziewięcioma sojusznikami w Europie Środkowej oraz w regionie Morza Bałtyckiego i Czarnego w odniesieniu do pełnego zakresu wyzwań, w tym globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego, zmian klimatycznych, bezpieczeństwa energetycznego oraz globalnego ożywienia gospodarczego” – głosi komunikat.

Biały Dom zwraca uwagę, że prezydent wyraził poparcie dla wzmocnienia zdolności odstraszania i obrony NATO oraz wzmocnienia odporności sojuszników na szkodliwe działania gospodarcze i polityczne strategicznych konkurentów.

„Ponadto, z zadowoleniem przyjął możliwość rozmowy z tymi sojusznikami - jak również z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, który był tam obecny - na temat wysiłków Sojuszu w celu sprostania przyszłym zagrożeniom, które będą omawiane na szczycie NATO 14 czerwca” – stwierdza komunikat Białego Domu.

W oświadczeniu zwrócono też uwagę, że Biden podkreślił znaczenie wzmacniania demokratycznych rządów i praworządności - w USA, w ramach Sojuszu i na całym świecie.

źródło:
Zobacz więcej