RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sonda Voyager 1 wykryła stały szum spoza naszego Układu Słonecznego

Sonda Voyager 1 opuściła  Układ Słoneczny  prawie dziesięć lat temu  (fot. Nasa)
Sonda Voyager 1 opuściła Układ Słoneczny prawie dziesięć lat temu (fot. Nasa)

W artykule opublikowanym w poniedziałek w czasopiśmie Nature Astronomy, naukowcy donoszą, że Sonda Voyager 1 zarejestrowała ciągłe „buczenie”, które może pochodzić spoza naszego Układu Słonecznego.

„Kosmiczny pociąg” na majowym niebie. Wiemy, kiedy spojrzeć w górę

W tym tygodniu będzie kilka okazji do spojrzenia w niebo. Mamy harmonogram przelotów „kosmicznego pociągu” Elona Muska. Satelity Starlink będzie...

zobacz więcej

Sonda Voyager 1 to najbardziej odległy od ziemi statek kosmiczny. Opuściła Układ Słoneczny prawie dziesięć lat temu i wciąż przesyła dane na Ziemię.

Stella Koch Ocker, doktorantka z Cornell University, która kieruje badaniami powiedziała, że udało się wykryć uporczywy szum. Wyjaśniła, że jest bardzo słaby i monotonny, ponieważ działa w wąskim paśmie częstotliwości. To zdaniem naukowców dźwięk gazu międzygwiazdowego (fale plazmowe ).

Naukowcy uważają, że ważne jest ciągłe śledzenie gęstości przestrzeni międzygwiezdnej.

Wystrzelony we wrześniu 1977 roku statek kosmiczny Voyager 1 przeleciał obok Jowisza w 1979 roku, a następnie Saturna pod koniec 1980 roku. Podróżując z prędkością około 38 000 mil na godzinę, Voyager 1 przekroczył heliopauzę w sierpniu 2012 roku.

źródło:
Zobacz więcej