RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybrał Polskę zamiast Rosji, usłyszał zarzuty. B. szef bułgarskiego MON uniewinniony

Nikołaj Nenczew (z lewej) podczas wizyty w Polsce (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)
Nikołaj Nenczew (z lewej) podczas wizyty w Polsce (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Minister obrony Bułgarii w latch 2014–2017 Nikołaj Nenczew został ostatecznie uniewinniony z zarzutów, że podpisując w 2015 r. porozumienie z Polską na remont bułgarskich myśliwców MiG-29, naraził na straty spółkę RSK MiG i stworzył zagrożenie dla bułgarskiego lotnictwa wojskowego.

Pupil Merkel, bułgarski Zełenski, ludzie Moskwy. Trzy podejścia i fiasko

Kryzys polityczny w Bułgarii. Miesiąc po wyborach okazuje się, że konieczne będą kolejne. Żaden obóz polityczny nie jest w stanie zbudować...

zobacz więcej

Rozprawa przed Naczelnym Sądem Kasacyjnym odbyła się za zamkniętymi drzwiami; szczegółów nie podano, gdyż są objęte tajemnicą.

Nenczewowi zarzucono, że ukrył i nie pozwolił na realizację istniejącego porozumienia z rosyjskim producentem myśliwców - spółką RSK MiG i zawarł umowę z Polską.

W ocenie prokuratury jego działania miały szczególnie niekorzystne następstwa dla bułgarskiego lotnictwa. Brak nadających się do użytku samolotów sprawił, że w okresie od listopada 2014 do marca 2016 r. piloci mogli latać tylko 30 godzin rocznie przy 180 godzinach wymaganych w NATO.

Bułgaria i Polska porozumiały się w sprawie remontu części posiadanych przez Sofię myśliwców MiG-29 w sierpniu 2015 r. W październiku tegoż roku porozumienie definitywnie zatwierdzono.

Na jego mocy Bułgaria miała otrzymać do końca 2015 r. dwa wyremontowane silniki, a do końca kwietnia 2016 roku – sześć wyremontowanych samolotów.

Cena zaproponowana przez stronę polską za remont jednego silnika MiG-29 była o 600 tys. euro niższa od oferty (1,05 mln euro) rosyjskiego producenta RSK MiG.

W 2018 r. Bułgaria zawarła kolejne porozumienie z RSK MiG o wartości 80 mln euro na remont wszystkich 15 posiadanych przez nią MiG-ów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej