RAPORT

Pogarda

Niemiecki były prezes Urzędu Ochrony Konstytucji oskarżany o antysemityzm

Hans-Georg Maassen, były prezes Urzędu ochrony Konstytucji (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Hans-Georg Maassen, były prezes Urzędu ochrony Konstytucji (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Hans-Georg Maassen, były prezes Urzędu ochrony Konstytucji, został oskarżony przez aktywistkę niemieckiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego o rozpowszechnianie treści antysemickich. Zdaniem Maassena zarzuty te są bezpodstawne.

Antysemityzm w Niemczech. „Obawy Żydów są uzasadnione”

Nasiliły się akty przemocy wobec Żydów i instytucji żydowskich w Niemczech. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) przyznaje, że „obawy Żydów są...

zobacz więcej

Maassen, który obecnie ubiega się o miejsce w Bundestagu z ramienia partii CDU, zwrócił uwagę, że zarzuty aktywistki, Luisy Neubauer, nie zostały poparte argumentami. – Odrzucam je, są nieuzasadnione – powiedział agencji DPA w poniedziałek. Działaczka oskarżyła polityka w niedzielę wieczorem występując w programie „Anne Will” w telewizji ARD.

„Spiegel” wskazał jednak, że publikował treści o specyficznym wydźwięku. Przykładowo, Maassen opublikował na swoim profilu na Twitterze link do bloga kalifornijskiego przedsiębiorcy, którego żydowska organizacja Liga Antydefamacyjna określiła jako antysemitę negującego Holokaust. Były prezes niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji usunął w końcu ten post.

Co zarzuca się Maassenowi?


Maassen miał też często w swoich wypowiedziach w mediach społecznościowych używać takiego określenia jak „globaliści”, które jest popularne w Niemczech wśród skrajnie prawicowych krytyków globalizacji, często związanych z partią AfD, i ma oznaczać elitarną grupę o szerokiej sieci powiązań na całym świecie, która ma wpływ na niemiecką politykę. Mówił też o „wielkim resecie”, teorii spiskowej, według której kryzys związany z epidemią koronawirusa jest wykorzystywany przez elity do radykalnego odnowienia globalnego systemu ekonomicznego. Maassen miał też napisać na swoim Twitterze na temat walki ze zmianami klimatycznymi, że Niemcy nie są w stanie uratować całego świata. „Staraliśmy się to zrobić już dwa razy i za każdym wyszło to źle” – powiedział porównując starania o zatrzymanie katastrofy klimatycznej z pierwszą i drugą wojną światową.

Ubieganie się Maassena o miejsce w Bundestagu budzi kontrowersję w partii CDU z powodu jego krytycznego podejścia wobec polityki rządu związanej z kryzysem uchodźczym w 2015 oraz 2016 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej