RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ksiądz zwolniony z chrześcijańskiej szkoły za „podważanie agendy LGBT”. Będzie proces

Na początku pandemii księdza Randalla urlopowano (fot. C.Alvarez/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Na początku pandemii księdza Randalla urlopowano (fot. C.Alvarez/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Anglikański ksiądz Bernard Randall, który pracował jako kapelan niepublicznej, anglikańskiej szkoły Trent College, złożył pozew po tym, jak został zwolniony z pracy i zgłoszony organom ścigania jako ekstremista. Podczas kazania ksiądz informował uczniów, że mają prawo kwestionować tezy środowisk LGBT. Duchowny podjął ten temat, ponieważ, jak mówi, uczniowie pytali go, jak mają rozumieć narzucanie „agendy LGBT” w chrześcijańskiej szkole, do której chodzą.

Rozpoczął się proces pracownika zwolnionego z Ikei za krytykę LGBT

W krakowskim sądzie rozpoczął się proces byłego pracownika IKEI zwolnionego za krytykę popierania środowiska LGBT przez firmę. Pracownik na...

zobacz więcej

Problem pojawił się, gdy władze szkoły podjęły współpracę z jedną z organizacji LGBT, zapraszając jej lidera do wygłoszenia wykładów o „tożsamości płciowej i orientacji seksualnej”.

Kapłana, do którego obowiązków zawodowych należało „być szczególnym głosem chrześcijańskich wartości stanowiących serce etosu Trent College”, zaniepokoiła informacja o tym, iż na wykładach LGBT zachęcano kadrę placówki do „rozgromienia heteronormatywności”.

Wówczas został zapewniony przez władze szkoły, że zostanie włączony w proces decyzyjny w kwestii ewentualnej implementacji programu LGBT.

Później okazało się, że decyzję tę jednak podjęto. Bez niego, gdyż, jak tłumaczono, „mógłby się nie zgodzić”.

Uczniowie poprosili kapelana o takie kazanie


Gdy po kilku miesiącach spytał uczniów, o czym chcą usłyszeć na kazaniu wygłoszonym podczas nabożeństwa na zakończenie roku szkolnego, ci poprosili, by wytłumaczył, „o co chodzi z całą tą akceptacją LGBT w chrześcijańskiej szkole”.

Postanowił wówczas opowiedzieć w ramach homilii o „konkurencyjnych ideologiach” wyjaśniając zarówno chrześcijańskie stanowisko, jak i chrześcijańskie podejście do konfliktu. Wskazywał, że obowiązkiem jest wówczas przestrzeganie przykazania miłości bliźniego i powstrzymywanie się od obraźliwego języka czy ataków osobistych.

Szkoła wprowadziła cenzurę kazań


Prezentując stanowisko Kościoła Anglii odnośnie małżeństwa dodał, że dzieci w szkole nie mają obowiązku „akceptować ideologii, z którą się nie zgadzają”.

Po tym nabożeństwie zakomunikowano mu, że „podważa agendę LGBT” i że każde kolejne kazanie ma przed wygłoszeniem przekazać kierownictwu szkoły do sprawdzenia. W marcu 2020 r. przy okazji lockdownu wysłano go na bezpłatny urlop, zaś po kilku miesiącach zwolniono z pracy. Szkoła wykorzystała też rządowy program Prevent, który ma na celu zapobieganie szerzeniu ekstremistycznych ideologii (został opracowany w związku z zagrożeniem terroryzmem islamskim), by złożyć na policji zawiadomienie na kapłana. Mundurowi wszczęli śledztwo, w wyniku którego stwierdzono brak „ryzyka zagrożenia terroryzmem lub radykalizacją”.

Ks. Randall złożył pozew przeciw szkole, którą oskarża o bezprawne zwolnienie z pracy, nękanie, dyskryminację i prześladowanie.

-> Przeczytaj także: Pracownik uczelni zwolniony po odczycie na temat homoseksualizmu

źródło:
Zobacz więcej