RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ostatni miesiąc na złożenie wniosku w programie „Moja Woda”

Kończy się drugi nabór do programu „Moja Woda|” (fot. Shutterstock/Karin Jaehne)
Kończy się drugi nabór do programu „Moja Woda|” (fot. Shutterstock/Karin Jaehne)

Do 10 czerwca br. można składać elektroniczne wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach drugiego, kończącego się już naboru w programie „Moja Woda” – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Klin podatkowy może się zmienić. Co z VAT i CIT?

Obecnie nie ma w planach zmian w podatkach VAT i CIT, w tzw. Nowym Ładzie będą zaproponowane zmiany w klinie podatkowym – powiedział podczas...

zobacz więcej

Program „Moja Woda” to inicjatywa mająca na celu łagodzenie skutków suszy w Polsce i ograniczanie zagrożeń powodziowych poprzez budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego może otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.

Do 7 maja br. do wojewódzkich funduszy wpłynęło 14,5 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 69 mln złotych, które w 68 proc. wyczerpują budżet naboru w 2021 roku przewidziany w wysokości 100 mln zł.

– Cieszy nas ogromny sukces pierwszej odsłony programu Moja Woda. Prawie 24 tysiące polskich rodzin włączyło się aktywnie w zapobieganie suszy – powiedział Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka.

– Właściciele tych gospodarstw domowych postanowili skorzystać z dotacji do 5 tysięcy złotych, ale co ważne zainwestowali własne pieniądze w budowę przydomowej instalacji retencyjnej, a to najlepsze potwierdzenie, że mamy w nich sojuszników idei przeciwdziałania suszy świadomych korzyści z magazynowania i wykorzystania deszczówki – podkreślił.

Zobacz też: „Moja Woda”. Jak skorzystać z dotacji?

„Ma być szybciej, łatwiej i za darmo”. Program profilaktyki 40+ gotowy

Ma być szybciej, łatwiej i za darmo nawet w prywatnych przychodniach. Mammografia i cytologia dla kobiet, badanie prostaty dla mężczyzn – rząd ma...

zobacz więcej

Wiceprezes Narodowego Funduszu Artur Lorkowski wskazuje, że drugi nabór powinien pozwolić na dofinansowanie kolejnych 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji i zatrzymanie kolejnego miliona metrów sześciennych wody rocznie w przydomowych instalacjach. Dzięki temu odciążamy kanalizację, zmniejszamy ryzyko podtopień powodowanych ulewnymi deszczami.

– Zakładamy, że wnioski wyczerpią dostępny budżet 100 mln zł i w ten sposób wszystkie poprawnie złożone wnioski zostaną sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zaznacza wiceprezes Lorkowski.

Szeroki zakres, proste zasady


Do dofinansowania w programie „Moja woda” kwalifikuje się zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Dofinansowany może być również zakup urządzeń zbierających wodę i przesyłających ją do zbiornika oraz sam zbiornik i instalacje, które rozprowadzają zgromadzoną wodę po działce.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej.

Zobacz także: Program badawczy „Biebrza po pożarze”. Jak poradziła sobie przyroda?

źródło:

Zobacz więcej