RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Budka bagatelizuje list otwarty? Poseł KO: Sytuacja jest na pewno poważna [WIDEO]

Parlamentarzyści KO w liście otwartym domagają się przemiany PO. Czy Borys Budka, który twierdzi, że widział trzy wersje tego dokumentu, bagatelizuje apel? – Myślę, że nie. Sytuacja jest na pewno poważna, kiedy zaczyna się po raz kolejny dyskutować na forum ogólnym o przywództwie w PO i o tym, że są członkowie niezadowoleni. Także regionalni członkowie są niezadowoleni z tego, gdzie dzisiaj jest PO. Tego nie można bagatelizować. Bagatelizowanie generuje ryzyko, że za parę miesięcy ta sytuacja może być jeszcze trudniejsza – powiedział tvp.info poseł PO Paweł Poncyljusz.

Kto, jak nie Budka? Poseł Platformy: Triumwirat

Kto powinien rządzić Platformą Obywatelską, jeśli nie Borys Budka? – Nie chciałbym nikogo palić – oznajmił poseł Ireneusz Raś. – Myślę, że taką...

zobacz więcej

List otwarty 51 parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej i reakcja Borysa Budki


Jeszcze przed tygodniem przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka zaprzeczał doniesieniom medialnym, jakoby w partii odbywała się zbiórka podpisów w sprawie jego odwołania. Mówił, że jedyna zbiórka podpisów, która się odbywa, dotyczy likwidacji TVP. Nie była to prawda. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej przygotowała list otwarty do swoich kolegów partyjnych i klubowych, w którym apeluje o podjęcie „poważnej debaty” prowadzącej do „wieloaspektowej przemiany wewnętrznej”. Pod listem podpisanych jest 51 parlamentarzystów, w tym między innymi były lider partii Grzegorz Schetyna, obecny wiceprzewodniczący PO Bartosz Arłukowicz i szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki. Budka skomentował list jako „element wewnętrznej dyskusji” oraz „podkreślenia wielu rzeczy, które już stały się w PO”.

– Myślę, że to jest taka odezwa w czasach pandemii, kiedy nie ma możliwości zorganizowania konwencji czy też dużego spotkania. Każdy przejaw aktywności jest bardzo dobry – stwierdził. Budka przyznał, że „widział kilka wersji tego listu”. – Nawet proszono mnie o naniesienie poprawek – niektórzy ludzie, pytając, czy warto podpisywać – dodał. Wyraził także nadzieję, że podpisani pod nim senatorowie spoza Platformy „podpiszą też deklarację członkowską”.

Zobacz także: Politycy PO-KO napisali list podważający przywództwo Budki. Lider PO zaskoczył komentarzem

Paweł Poncyljusz z KO: W wyborach 2019 roku mieliśmy 27 proc. poparcia, a dzisiaj 16-18 proc.


Nie wiem, czy jest to początek końca Borysa Budki. Na pewno politycy PO mogą być niezadowoleni z tego, że w wybory w 2019 roku Koalicja Obywatelska zakończyła z wynikiem 27 proc., a dzisiaj te sondaże są na poziomie 16-18 proc. Rozumiem, że wewnątrz Platformy Obywatelskiej, której ja nie jestem członkiem, toczy się dyskusja na temat przyszłości partii. Wiem, że Budka zadeklarował chęć dialogu i rozmowy. Mam nadzieję, że członkowie PO w ciągu kilku tygodni porozumieją się i ustalą dalszy plan działania, który też będzie referencją dla pozostałych członków klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej – tłumaczył poseł Poncyljusz z KO.

Jan Mosiński z PiS: Borys Budka prowadzi partię w przepaść


– Ubolewać należy, że kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości walczy z pandemią koronawirusa, Platforma Obywatelska zajęta jest sama sobą, wojną buldogów pod dywanem, walką o przywództwo, tym kiedy i w jaki sposób odwołać Borysa Budkę. Widać tu brak troski o sprawy zdrowotne Polaków. PO zawsze taka jednak była. Zapatrzona we własny czubek politycznego nosa. Nie dziwi mnie to, że rozkręca się wojenka wewnątrz PO. Jej efekt jest łatwy do przewidzenia. Borys Budka od kiedy objął władzę w tej partii, to prowadzi ją nad przepaść. W sondażach wyborczych miejsce PO na podium jest już zagrożone, biorąc pod uwagę rosnące poparcie dla Lewicy – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Polityk KO o kryzysie w Platformie: Budka? To już kwestia czasu

Trwa kryzys w Platformie Obywatelskiej. Część działaczy partii chce odejścia Borysa Budki ze stanowiska szefa. „Budka już kompletnie nie panuje nad...

zobacz więcej

Jan Filip Libicki z PSL: Nigdy w PO nie powstawały listy przeciwko szefowi, podpisywane przez przedstawicieli wszystkich frakcji


– Z całą pewnością przewodniczący Borys Budka znalazł się w bardzo trudnej dla siebie sytuacji. Byłem przecież ładnych kilka lat w Platformie Obywatelskiej i ani za Donalda Tuska, ani za Ewy Kopacz, ani za Grzegorza Schetyny takie listy nie powstawały i nie powstawały listy, które byłyby pisane przez przedstawicieli niemal wszystkich i do tego odmiennych grup w Platformie. To jest z całą pewnością bardzo niedobra rzecz dla Budki i nie za bardzo widzę, jak Budka miałby sobie z tym poradzić– skomentował senator PSL Jan Filip Libicki.

Zobacz także: „Wojna! Kto czyha na stołek Budki”. Tabloidy bezlitosne dla PO

Karolina Pawliczak z Lewicy: Borys Budka stracił panowanie nad PO


– Sprawa publicznego listu polityków Platformy Obywatelskiej skierowanego do przewodniczącego tej partii pokazuje, że Borys Budka tak naprawdę stracił panowanie nad PO. List (...), aby przeprowadzić wewnętrzną dyskusję, jest szeroko komentowany również na zewnątrz. To jest dowód na to, że tak miało być. Komuś bardzo zależy również na tym, aby podważać wiarygodność przewodniczącego Budki i podważać jego przywództwo – stwierdziła posłanka Lewicy Karolina Pawliczak.

Robert Gontarz z PiS: To nie początek końca Budki, tylko oficjalna część tego końca


– Wydaje się, że to nawet nie początek końca Borysa Budki, tylko taka oficjalna część tego końca. W tym momencie Budka znajduje się w sytuacji analogicznej do tej, w której znajdował się Grzegorz Schetyna pod koniec swoich rządów w Platformie Obywatelskiej. Wtedy nikt oficjalnie pana Schetyny nie krytykował, ale oficjalnie wszyscy wiedzieli, że każdy czeka na zmianę przewodniczącego i liczono wtedy, że przyjdzie Budka ubrany cały na biało i zmieni tę Platformę nie do poznania. Rzeczywiście zmienił, ale czy na lepiej, czy na gorzej to już Polacy ocenią. Ja osobiście uważam, że na dużo gorzej. Borys Budka po prostu się skończył – komentował poseł PiS Robert Gontarz.

źródło:
Zobacz więcej