SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Senat nie spieszy się z ratyfikacją Funduszu Odbudowy. „PO nie wie, jak wyjść z bagna” [WIDEO]

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że izba wyższa parlamentu raczej nie zajmie się ratyfikacją Funduszu Odbudowy na najbliższym posiedzeniu. – Przyczyna może być tylko jedna. Platforma Obywatelska nie wie, jak wyjść z tego bagna, w które sama weszła zmieniając swoje zdanie raz za razem w sprawie Funduszu Odbudowy. Nie wiedzą, jak z tego wyjść z twarzą. Udają więc, że będą zgłaszali poprawki, które mogłoby cokolwiek zmienić. Na ich drodze nie stoi jednak PiS, tylko konstytucja – powiedział tvp.info poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Gontarz.

Senat ws. Funduszu Odbudowy. Europoseł: To jest kompletnie bez sensu

Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że Senat „raczej” nie zajmie się Funduszem Odbudowy na najbliższym posiedzeniu. – Nawet jeśli Senat nie...

zobacz więcej

Kiedy Senat zajmie się ratyfikacją Funduszu Odbudowy?


– Senat raczej nie zajmie ustawą ratyfikacją Funduszu Odbudowy na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się 12 maja – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” polityk PO zapowiedział przedstawienie poprawek do ustawy. „Gra się jeszcze toczy” – stwierdził. Grodzki bronił Koalicji Obywatelskiej, która wstrzymała się od głosu podczas sejmowego głosowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy, a wcześniej apelowała o jego jak najszybsze przyjęcie. – KO i, mam nadzieję, pozostałym członkom opozycji zależy na tym, żeby nie blokować pieniędzy unijnych. Chodzi o to, że wszystkie polskie gminy i powiaty powinny dostać te środki, a nie tylko faworyci czy nominaci partii rządzącej, jak to się zdarzyło przy rozdzielaniu Funduszu Inwestycji Lokalnych. Te pieniądze są dla Polek i Polaków, nie dla PiS – tłumaczył marszałek. Grodzki zapowiedział, że senacka większość przedstawi poprawki do Krajowego Planu Odbudowy.

Zobacz także: Ratyfikacja Funduszu Odbudowy utknęła w Senacie. Grodzki: Wiele się może zdarzyć

Robert Gontarz z PiS: Ustawa ratyfikacyjna może mieć tylko dwa zdania


Czy opozycja powinna prowadzić walkę polityczną za pomocą poprawek do KPO? – To sprzeczne z konstytucją. Interpretacja między innymi przez byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Marka Safjana jest jednoznaczna. Taka ustawa ratyfikacyjna może zawierać dwa zdania. Zdanie o tym, że ta ratyfikacja wchodzi w życie, jest podjęta i dzień wejścia w życie tej ustawy. W momencie podpisania przez prezydenta tej ustawy, kończy ona swój żywot. Platforma Obywatelska nie wie, co zrobić, sondaże lecą łeb na szyję. Zastosowali więc taką strategię, jaką PO zawsze stosuje: przeczekać – stwierdził poseł Gontarz z PiS.

Karolina Pawliczak z Lewicy: Nie zazdroszczę senatorom PO


Czy PO wykorzysta Senat, aby „odzyskać twarz” po wstrzymaniu się od głosu w Sejmie? – Trudno przewidzieć, jak zachowają się senatorowie Platformy Obywatelskiej w tej sprawie, jaką strategię na głosowanie przyjmą. Nie zazdroszczę im, bo na pewno mają trudną sytuację. Z jednej strony marszałek Grodzki mówi publicznie, że to pieniądze bardzo potrzebne dla Polski, gospodarki. Trzeba się nad tym bardzo dokładnie pochylić. W jego wypowiedziach jest takie przeświadczenie, że należy to poprzeć. Na Lewicy nie ma rozbieżności między głosowaniem w Sejmie, a przyszłym głosowaniem w Senacie. Jak zachowa się Platforma Obywatelska? Trzeba obserwować – przekonywała posłanka Karolina Pawliczak z Lewicy.

Sondaż do Sejmu. Zmiana poparcia dla PiS i KO

PiS pozostaje zdecydowanym liderem na polskiej scenie politycznej. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała wzrost poparcia – wynika z sondażu...

zobacz więcej

Jan Filip Libicki z PSL: W Senacie chcemy wysłuchać samorządowców


Senat ma konstytucyjne 30 dni na rozpatrzenie ustawy i nie ma powodu, żeby Senat z tego prawa nie skorzystał. Przypomnę, że pierwotnie Prawo i Sprawiedliwość dogadało się z Lewicą, że nie będą się spieszyć i mogą ratyfikować ten fundusz w lipcu. Do lipca jest jeszcze sporo czasu, a Prawo i Sprawiedliwość jak zwykle przeprowadziło tę dyskusję w ekspresowym tempie. W Senacie chcemy mieć możliwość, żeby wypowiedziały się wszystkie zainteresowane strony. Przede wszystkim samorządy, bo moim zdaniem sukces wydatkowania tego funduszu leży w rękach samorządów – argumentował senator PSL Jan Filip Libicki.

Zobacz także: Kiedy Senat ratyfikuje Fundusz Odbudowy? Wicemarszałek Pęk: Złożyliśmy wniosek

Jan Mosiński z PiS: Po blamażu w Sejmie mamy ostre spięcia wewnątrz PO


– Po tym blamażu, jaki miał miejsce ze strony Platformy Obywatelskiej w Sejmie, mamy dość ostre spięcie wewnątrz PO, bo część posłów największej partii opozycyjnej widzi, że wstrzymanie się od głosu to był błąd. Borys Budka i jego akolici brną jednak dalej w narrację anty-PiS kosztem Polski i Polaków. Przecież upieranie się, aby blokować, będzie skutkowało tym, że nie będziemy mogli skorzystać z 770 mld złotych zapisanych w budżecie Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. Nanoszenie jakichkolwiek poprawek przez Senat będzie niezgodne z konstytucją. Mamy dwa paragrafy: wyrażenia zgody na ratyfikację i drugi paragraf dotyczący daty wejścia w życie. Taki dokument powinien być przyjęty przez Senat lub odrzucony. Nanoszenie poprawek świadczy tylko o politycznym analfabetyzmie większości senackiej – ocenił poseł PiS Jan Mosiński.

źródło:
Zobacz więcej