RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wzmocniono ochronę przekopu mierzei. Wdarli się poszukiwacze bursztynu

Wykonawca przekopu przez Mierzeję Wiślaną wzmocnił ochronę obiektu (fot. arch.PAP/Marcin Gadomski)
Wykonawca przekopu przez Mierzeję Wiślaną wzmocnił ochronę obiektu (fot. arch.PAP/Marcin Gadomski)

Wykonawca przekopu przez Mierzeję Wiślaną wzmocnił ochronę obiektu, tak by na plac budowy nie mogli się dostać poszukiwacze bursztynu. W czasie weekendu osoby nieuprawnione wchodziły w rejon prac pogłębiarskich, aby w urobku szukać bursztynu.

Pomnik łopaty. To jedyna inwestycja PO w Mierzeję Wiślaną

To jest jedyne, co się Platformie Obywatelskiej udało zrobić w kwestii przekopu Mierzei Wiślanej – powiedział prowadzący program „#Jedziemy” w TVP...

zobacz więcej

Jak przekazała Polskiej Agencji Prasowej w poniedziałek Magdalena Skorupka-Kaczmarek, przedstawicielka wykonawcy przekopu spółki NDI, w budowanym kanale żeglugowym oraz w rejonie nabrzeża południowego trwają prace pogłębiarskie. Polegają one na wydobyciu piasku z dna wykonywanego kanału. Urobek z pracy pogłębiarki usuwany jest w pobliże falochronu zachodniego.

– W ciągu ostatnich kilku dni w sąsiedztwie budowy pojawiły się osoby, które poszukiwały ewentualnego bursztynu. Ochrona budowy upominała wszystkich, którzy bezprawnie przechodzili na teren budowy. W momencie, gdy polecenia ochrony były ignorowane, powiadomiona została m.in policja – wyjaśniła.

Wskazała, że policja w miniony weekend dwukrotnie interweniowała na terenie prac. Wykonawca przekazał, że budowa jest monitorowana i monitoring zostanie przekazany służbom, by osoby, które złamały prawo mogły być zidentyfikowane.

Zobacz także: Budowa kanału na Mierzei


Rzadkie znalezisko sprzed 10 tys. lat. Bursztyn trafi na wystawę [WIDEO]

Niespodziewane znalezisko na plaży w Thorsminde w Danii. Natrafiono tam na bursztyn sprzed 10 tys. lat. Trafi on na wystawę w duńskim Muzeum...

zobacz więcej

Jak podała Skorupka-Kaczmarek, wykonawca wzmocnił ochronę budowy w rejonie miejsca zrzutu materiału. Odbyło się także spotkanie z przedstawicielami policji i uzgodniono obecność patrolu w rejonie budowy do momentu zakończenia obecnego etapu prac pogłębiarskich.

Przypomniała, że wejście osób nieuprawnionych na teren budowy jest zabronione, niebezpieczne i każdorazowo będzie zgłaszane do wiadomości odpowiednich służb.

Poszukiwacze bursztynu przez ostatnie dni na plac budowy przekopu wdzierali się od strony plaży w Kątach Rybackich. Ubrani w wodery, z lampami UV i podbierakami czekali, aż z rury wyrzucającej urobek z dna, wypłynie bursztyn.

Zobacz także: Przekop Mierzei Wiślanej to szansa dla całego regionu


Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg – także ponad 10 km, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny, będą miały 5 m głębokości.

źródło:

Zobacz więcej