RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przejęcie PGNiG przez Orlen: Wniosek już w UOKiK

Finalizacja przejęcia PGNiG mogłaby nastąpić do końca 2021 r. (fot. Shutterstock/Grand Warszawski)
Finalizacja przejęcia PGNiG mogłaby nastąpić do końca 2021 r. (fot. Shutterstock/Grand Warszawski)

PKN Orlen poinformował o zgłoszeniu Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamiaru koncentracji poprzez przejęcie PGNiG. Jak podkreślił w komunikacie Polski Koncern Naftowy, złożony w tej sprawie wniosek inicjuje formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji.

PKN Orlen podał wyniki za pierwszy kwartał 2020 r. Obajtek mówi o przyszłości

Grupa PKN Orlen zanotowała w pierwszym kwartale tego roku 1,88 mld zł zysku netto przy 24,6 mld zł przychodów – poinformowała spółka. Grupa...

zobacz więcej

Oprócz przedstawienia stron oraz założeń transakcji – która ma polegać na przejęciu przez PKN Orlen bezpośredniej kontroli nad PGNiG – we wniosku opisano działalność obu firm na określonych rynkach właściwych oraz przedstawiono argumentację dotyczącą wpływu transakcji na konkurencję na tych rynkach - podał Orlen. Według koncernu, przejęcie PGNiG zwiększy konkurencyjność na globalnym rynku i przyspieszy zieloną transformację polskiej energetyki.

Orlen buduje koncern multienergetyczny


– Konsekwentnie realizujemy plan budowy koncernu multienergetycznego – oświadczył cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, „tylko silny koncern o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii”.

– Aktywa przejętej już Grupy Energa oraz przejmowanego LOTOS-u stanowią uzupełnienie naszej działalności, natomiast integracja z PGNiG rozszerzy łańcuch wartości koncernu o gaz ziemny. Transakcja ta jest dla nas priorytetem, a złożenie, zgodnie z zapowiedziami, wniosku do Prezesa UOKiK pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by sprawnie i szybko ją sfinalizować – stwierdził też Obajtek. Wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG PKN Orlen pierwotnie zgłosił do Komisji Europejskiej. Zadecydowała ona jednak o przeniesieniu kompetencji oceny transakcji do polskiej instytucji, uznając ze względu na jej specyfikę, za kompetentny organ do oceny skutków koncentracji na rynku krajowym. Polski urząd antymonopolowy co do zasady właściwy jest w sprawach koncentracji, które wywołują lub mogą wywoływać skutki na terytorium Polski i jednocześnie nie mają wymiaru wspólnotowego.

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały 14 lipca 2020 roku list intencyjny w sprawie rozpoczęcia tego procesu. 23 lipca 2020 r. PKN Orlen i PGNiG zawarły umowę o współpracy oraz o zachowaniu poufności.

Do końca bieżącego roku przejęcie PGNiG i Grupy Lotos przez PKN Orlen


Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawiciel Orlenu finalizacja przejęcia PGNiG mogłaby nastąpić do końca 2021 r. W tym samym czasie możliwe jest też zamknięcie transakcji przejęcia przez płocki koncern Grupy Lotos.

Polowanie na Obajtka. Komu i dlaczego przeszkadza prezes PKN Orlen [NASZE ŚLEDZTWO]

W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano wrzutkami, zmanipulowanymi, niepełnymi...

zobacz więcej

Jak argumentuje płocki koncern, transakcje te wpisują się w światowe trendy, a największe globalne koncerny paliwowe już dawno zbudowały zintegrowane łańcuchy wartości oparte na wydobyciu ropy naftowej i gazu, inwestycjach w nowoczesną elektroenergetykę i poszerzaniu kompetencji w sprzedaży detalicznej.

PKN Orlen zaznaczył, że dąży to tego, aby „zostać biznesowym liderem zrównoważonej transformacji sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej”.

W komunikacie wskazano, że w przypadku segmentu wydobycia, konsolidacja poprawiłaby efektywność operacyjną i inwestycją oraz umożliwiłaby skoncentrowanie się na złożach gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce i Europie. W zakresie energii elektrycznej powstałoby zintegrowane portfolio wytwórcze w kraju, oparte o efektywne elektrownie gazowe oraz odnawialne źródła energii, w tym morską energetykę wiatrową.

-> Przeczytaj także, jak Lewica „zaatakowała” PO parówkami z Orlenu

źródło:

Zobacz więcej