RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Klin podatkowy może się zmienić. Co z VAT i CIT?

Będą zmiany w klinie podatkowym (fot. Shutterstock/Konektus Photo)
Będą zmiany w klinie podatkowym (fot. Shutterstock/Konektus Photo)

Obecnie nie ma w planach zmian w podatkach VAT i CIT, w tzw. Nowym Ładzie będą zaproponowane zmiany w klinie podatkowym – powiedział podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Najwyższe płace w 2020 r. Nowy raport

W 2020 r. najwyższe płace były w branży teleinformatycznej, gdzie zarobki przekraczały 9,2 tys. zł brutto. Wśród branż z najwyższymi płacami...

zobacz więcej

– Jeśli chodzi o te dwa podatki (CIT i VAT – red.) tutaj zasadniczych zmian nie przewidujemy na ten moment, a na pewno nie podwyżki tych podatków. Ale generalnie zmian jako takich tutaj nie ma, głównie skupiamy się na kwestii klina – powiedział Patkowski.

– Jeśli chodzi o PIT to rzeczywiście pewnie Nowy Ład będzie proponował jakieś zmiany w klinie, natomiast nie jestem upoważniony i nie posiadam wystarczającej wiedzy, żeby o tym mówić. Tutaj musimy uzbroić się w cierpliwość. Pewnie te wskaźniki, dotyczące reformy klina, wpłyną na pewne wskaźniki w Wieloletnim Planie Finansowym, więc wtedy będziemy je korygować – dodał.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP, konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, na której ma zostać zaprezentowany Nowy Ład, odbędzie się najwcześniej 15 maja.

Wiceminister finansów zadeklarował, że Nowy Ład będzie programem „propopytowym”.

– Będzie po pierwsze stawiał bardzo mocno na tę inwestycyjną nogę inwestycji publicznych, ale z drugiej strony chcemy też, żeby w dużej mierze środki pracowników pozostawały w ich kieszeniach. Czyli to będzie raczej program propopytowy, i na pewno kierowany do osób, które zarabiają pensje w dolnej połowie. To będzie głównie reforma kierowana do nich i będzie to reforma korzystna – powiedział Patkowski.

Przeczytaj też: Geniusz Leszka Balcerowicza? „Ludzie stali się biedakami”

źródło:

Zobacz więcej