RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polscy spadochroniarze ramię w ramię z amerykańskimi. Prezydent Duda: Symbol prawdziwej siły NATO [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Rumunii (fot. PAP/EPA/SILVIU MATEI HANDOUT)
Prezydent Andrzej Duda przebywa w Rumunii (fot. PAP/EPA/SILVIU MATEI HANDOUT)

Kilka godzin temu polscy spadochroniarze wylądowali ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami w ramach ćwiczeń przeprowadzonych jako część Defender Europe. To prawdziwy symbol nie tylko naszej solidarności sojuszniczej, ale również prawdziwej siły NATO – powiedział w poniedziałek w Bukareszcie prezydent Polski Andrzej Duda.

Szef BBN: B-9 okazją do ustalenia wspólnego stanowiska na szczyt NATO

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek i wtorek będzie przebywał w Rumunii, gdzie m.in. weźmie udział w debacie prezydentów państw Bukareszteńskiej...

zobacz więcej

W poniedziałek ok. godz. 15 polskiego czasu rozpoczął się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, przebywającego z wizytą w Rumunii. W szczycie bierze również udział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz szef NATO Jens Stoltenberg.

Odbywający się w poniedziałek w Bukareszcie z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii - Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa - szczyt przywódców Bukareszteńskiej Dziewiątki ma być okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO, który ma się odbyć w czerwcu.

Spotkanie państw B-9 ma charakter hybrydowy - prezydenci Polski i Rumunii spotkali się w Bukareszcie osobiście, pozostali przywódcy biorą udział w spotkaniu w formule online.

Prezydent Andrzej Duda przed południem na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rumunii mówił, że „stało się bardzo dobrą i sprawdzoną tradycją”, że nasza część Europy, „mająca w ramach NATO swoje uwarunkowania, potrzeby, spojrzenie na kwestie związane z bezpieczeństwem”, spotyka się i dyskutuje przed spotkaniami całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, by móc jednym głosem przedstawić swoją perspektywę i potrzeby. Jak zaznaczył, tak się stało m.in. przed szczytem NATO w Warszawie w 2016 r.

Ważne forum wewnątrz NATO


Prezydent Duda wskazywał, że w rezultacie m.in. warszawskiego szczytu Sojuszu mamy obecnie wysuniętą obecność NATO we wschodniej części Europy. – Mamy wojska sojusznicze na naszym terytorium, które w ogromnym stopniu gwarantują nam bezpieczeństwo, i możemy w sposób spokojny realizować modernizację i rozwój naszych własnych sił zbrojnych – zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił, że udział prezydenta USA oraz szefa NATO w poniedziałkowym szczycie B-9 pokazuje, że jest to ważne forum wewnątrz Sojuszu, a także to, że w naszej części Europy dzisiaj jest sytuacja zasługująca na szczególną uwagę.

Szef MON w Rumunii


Członkiem delegacji prezydenta Andrzeja Dudy był szef MON Mariusz Błaszczak, który wręczył odznaczenia rumuńskim żołnierzom za zasługi we współdziałaniu z polskimi kolegami, w tym za misję w Afganistanie. W Bukareszcie spotkał się ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Nicolae-Ionelem Ciucą.

– Setna rocznica nawiązania współpracy, to piękna historia, ale jesteśmy skoncentrowani na tym, co dzieje się dziś – podkreślił Błaszczak.

Nawiązał do wspólnych sojuszniczych przedsięwzięć, w tym udziału 500 polskich żołnierzy w Swift Response 21, ćwiczenia dowodzonego przez US Army - jednego z powiązanych z Defender-Europe 21, przerzutem amerykańskich wojsk do Europy, na poligony Starego Kontynentu.
teraz odtwarzane
Szef MON w Bukareszcie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej