SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Rząd podjął decyzję ws. szczepionek. Zmiany dot. Moderny, Pfizera i AstraZeneki

Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej podjęliśmy decyzję o skróceniu okresów między dwiema dawkami preparatów Moderny, Pfizer i AstraZeneki do 35 dni, czyli do 5 tygodni – powiedział na konferencji prasowej szef KPRM i pełnomocnik ds, programu szczepień Michał Dworczyk.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane o zakażeniach i zgonach

Koronawirus w Polsce. W poniedziałek 10 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2032 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– W związku ze stanowiskiem Rady Medycznej, które zostało podjęte ostatnio, podjęliśmy decyzję o skróceniu okresu między podaniem pierwszej a drugiej dawki – powiedział pełnomocnik ds, programu szczepień.

Przypomniał, że do tej pory ten okres odpowiednio dla preparatów dwudawkowych Moderny i Pfizer wynosił 42 dni, a dla AstraZeneki – 82 dni. Teraz ten okres będzie zmniejszony do pięciu tygodni, czyli do 35 dni. Dworczyk podkreślił też, że ta zmiana wejdzie w życie od 17 maja.

Zmiana daty drugiej dawki. Od kiedy będzie obowiązywać?


– My musimy wykonując szczepienia myśleć o tym, jakie mamy zagwarantowane dostawy, bo musimy zapewnić każdemu pacjentowi drugą dawkę. Dlatego ta zmiana wchodzi w życie dopiero za tydzień, czyli za siedem dni – zaznaczył.

Pytany, co z argumentem, że dłuższa przerwa między dawkami szczepionki skutkuje większą odpornością – także w wypadku ozdrowieńców – Dworczyk zwrócił uwagę, że 35 dni „to jest minimalny termin”.

– Jeżeli jakiś pacjent będzie prosił o to, żeby mieć w dłuższym terminie, mieć o kilka dni później podaną drugą dawkę, to jest kwestia po prostu umówienia się. Dlatego że te wszystkie terminy są w ramach obowiązującego ChPL, czyli charakterystyki produktu leczniczego, czyli zaleceń producenta. W związku z tym od strony bezpieczeństwa i zdrowia pacjenta wszystko jest wykonywane zgodnie z przepisami i wytycznymi producenta – powiedział minister.

Szczepienia nastolatków. Wiceminister zdrowia przekazał nowe informacje

Myślę, że rekomendacja Rady Medycznej przy premierze, dotycząca szczepienia osób powyżej 16. roku życia, pojawi się w tym tygodniu – powiedział...

zobacz więcej

Dopytywany, czy skrócenie okresów między dawkami podania preparatu będzie dotyczyć również osób już zapisanych na drugą dawkę szczepienia, szef KPRM wyjaśnił, że skrócenie tych terminów „dotyczy osób, które od 17 maja będą zapisywały się na szczepienia”.

Szczepienie ozdrowieńców


Szef KPRM na konferencji prasowej poinformował też o planowanych zmianach dotyczących szczepień ozdrowieńców. Przypomniał, że do tej pory były one możliwe po 90 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

– Dzisiaj szczepienia ozdrowieńców po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu. Jest to związane z dynamiką szczepień, zachęcaniem wszystkich do zaszczepienia się i z dostawami szczepionek, które mamy zapewnione od producentów. Możemy sobie na to dzisiaj pozwolić – powiedział Dworczyk. Dodał, że przepisy w tej sprawie wejdą w życie od 17 maja.

Dworczyk mówiąc o przyspieszaniu realizacji Narodowego Programu Szczepień poinformował, że w tym tygodniu do punktów szczepień zostanie dostarczone nieco ponad 2 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19.

W Polsce wykonano dotąd 13 764 238 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 3 671 671 osób – podano na rządowych stronach. Łącznie do Polski dostarczono dotąd 15 632 600 dawek szczepionek, 14 478 060 z nich trafiło już do punktów szczepień.

źródło:
Zobacz więcej