SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Chiny utworzą „linię podziału” na szczycie Mount Everestu

W ostatnim czasie z góry ewakuowano ponad 30 zakażonych alpinistów (fot. Shutterstock/Vixit)
W ostatnim czasie z góry ewakuowano ponad 30 zakażonych alpinistów (fot. Shutterstock/Vixit)

– Chiny utworzą „linię podziału” na szczycie Mount Everestu, aby uniemożliwić kontakty pomiędzy osobami wchodzącymi tam od strony dotkniętego pandemią COVID-19 Nepalu a tymi, które wspinają się od strony Tybetu – poinformowały państwowe chińskie media.

Zakaz robienia zdjęć na Evereście. „Władze chcą ukrócić publikacje niewygodnych materiałów”

Uczestnicy wyprawy na Everest muszą starać się o zgodę na publikację zdjęć, na których są osoby spoza ich grupy. Nowe przepisy wydane przed sezonem...

zobacz więcej

W ostatnich tygodniach z bazy po nepalskiej stronie najwyższej góry świata ewakuowano ponad 30 zakażonych alpinistów, a Nepal mierzy się z silną drugą falą zakażeń – przypomina agencja AFP.

Tymczasem w Chinach pandemia COVID-19 od wielu miesięcy znajduje się zasadniczo pod kontrolą, a w kraju nie wykrywa się praktycznie żadnych nowych lokalnych infekcji.

Niewielki zespół tybetańskich przewodników wspinaczkowych wejdzie na Everest i stworzy na szczycie „linię podziału”, by uniemożliwić wszelki kontakt między alpinistami wspinającymi się z obu stron – poinformowała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

Chińskie władze nie zezwalają obcokrajowcom na wchodzenie na Mount Everest od strony tybetańskiej od ubiegłego roku w związku z pandemią koronawirusa. Turyści przebywający w parku krajobrazowym Everestu w Tybecie nie mają dostępu do bazy wspinaczkowej po tybetańskiej stronie góry – pisze Agencja Reutera.

Chińska państwowa komisja zdrowia zgłosiła 11 nowych zakażeń koronawirusem , przy czym wszystkie wykryto wśród przybywających z zagranicy. W Nepalu w piątek odnotowano rekordowy bilans dobowy – 9023 nowe infekcje.

źródło:

Zobacz więcej