SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Znalazł się medyk z Omska, który leczył Nawalnego

Murachowski (na zdjęciu) otrzymał awans kilka miesięcy po hospitalizacji Nawalnego (fot. Yevgeny Sofiychuk\TASS via Getty Images)
Murachowski (na zdjęciu) otrzymał awans kilka miesięcy po hospitalizacji Nawalnego (fot. Yevgeny Sofiychuk\TASS via Getty Images)

Po trzech dniach poszukiwań odnalazł się zaginiony lekarz z Omska – podały rosyjskie media. Wiceminister obwodowego resortu zdrowia i były szef omskiego szpitala, w którym leczono Aleksieja Nawalnego, Aleksandr Murachowski, zaginął na polowaniu. Gdy trwały jego poszukiwania, dotarł sam do odległej wsi.

Pałac Putina – ani pałac, ani Putina? Przyjaciel prezydenta bierze wszystko na siebie

Arkadij Rotenberg, rosyjski biznesmen i zaufany przyjaciel prezydenta Rosji Władimira Putina, oświadczył, że to on jest właścicielem luksusowej...

zobacz więcej

Władze obwodu omskiego poinformowały, że stan Murachowskiego „jest normalny”. Jest badany w szpitalu. Odnalezienie lekarza potwierdziła jego żona, z którą skontaktowała się niezależna telewizja Dożd.

Zaginięcie po dwóch tajemniczych zgonach


Sprawa zaginięcia Murachowskiego znalazła się w centrum uwagi w Rosji, bo wcześniej zmarli nagle dwaj lekarze szpitala w Omsku, gdzie leczony był Aleksiej Nawalny. Murachowski wyjechał 7 maja z bazy myśliwskiej w rejonie wsi Pospiełowo (około 270 km od Omska) do lasu na quadzie i nie wrócił. Najpierw poszukiwali go znajomi; na policję zgłoscili się po dobie bezskutecznych poszukiwań.

Murachowski od grudnia 2020 r. był szefem resortu zdrowia we władzach obwodu omskiego. Awans otrzymał kilka miesięcy po hospitalizacji Nawalnego latem 2020 r. w szpitalu w Omsku, gdzie Murachowski był ordynatorem.

Związek ze sprawą Nawalnego


Według Radia Swoboda to właśnie Murachowski jako lekarz naczelny przez dwie doby nie zezwalał na transport Nawalnego na leczenie do Niemiec, czego domagała się rodzina opozycjonisty. W Berlinie medycy kliniki Charite uznali, że próbowano otruć opozycjonistę zakazanym bojowym środkiem chemicznym. Lekarze szpitala w Omsku nie dopatrzyli się w organizmie opozycjonisty śladów trucizny.

Zobacz także: Amnesty International przeprasza Nawalnego. W tle ksenofobiczne wypowiedzi

źródło:
Zobacz więcej