RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Andrzej Bargiel zdobył Laila Peak. Później zjechał ze szczytu na nartach

Andrzej Bargiel, który jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z K2 (8611 m) w Karakorum, zdobył przed południem polskiego czasu sześciotysięcznik Laila Peak (6096 m) w Karakorum, a następnie zjechał z niego na nartach. W zjeździe towarzyszył mu Jędrzej Baranowski.

Czas na kolejny atak. Bargiel rusza zdobyć następny szczyt

Najpierw był Yawash Sar II, teraz czas na Laila Peak. Ok godz. 2.30 czasu miejscowego (22.30 czasu polskiego) Andrzej Bargiel rozpocznie atak na...

zobacz więcej

30 kwietnia Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zdobył samotnie dziewiczy szczyt Yawash Sar II (6178 m) w Karakorum i zjechał z niego na nartach. Góra Laila Peak leżąca w dolinie Hushe znana jest z pięknej strzelistej sylwetki.

Bargiel wraz z towarzyszącym mu freerajdowcem Jędrzejem Baranowskim, rozpoczęli atak szczytowy w nocy polskiego czasu, kilka dni wcześniej niż zakładali. Jak poinformował na swoim profilu na Facebooku Bargiel, wpływ na przyspieszenie decyzji o ataku miały warunki pogodowe.

Po godz. 10 polskiego czasu Bargiel był na szczycie i rozpoczął zjazd.

Od siedmiu lat realizuje on autorski projekt w górach najwyższych „Sunt Leones”, którego celem jest zdobywanie wysokich szczytów w szybkim tempie, jeśli to możliwe w stylu alpejskim (bez zakładania obozów) i następnie zjazd. W 2013 r. w ten sposób zdobył Sziszapangmę (8013 m), rok później Manaslu (8156 m, obydwa w Himalajach), w 2015 r. Broad Peak (8051 m), położony tak jak K2 w Karakorum.

Za zjazd z K2 został uhonorowany Kolosem podczas 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz „Adventurer of the year”, nagrodą przyznawaną przez amerykańską redakcję czasopisma „National Geographic”. Laila Peak została zdobyta pierwszy raz w 1987 r. przez Włochów, a pionierskiego zjazdu na nartach dokonali Francuzi w 2018 r. W marcu w stylu alpejskim próbowali zdobyć szczyt Polacy: Janusz Gołąb, Marco Schwidergall i Bartek Ziemski, ale zagrożenie lawinowe uniemożliwiło realizację ambitnego planu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej