RAPORT

Pogarda

Sondaż do Sejmu. Zmiana poparcia dla PiS i KO

Badanie przeprowadzono po głosowaniu nad Funduszem Odbudowy (fot. Forum/ Adam Chelstowski)
Badanie przeprowadzono po głosowaniu nad Funduszem Odbudowy (fot. Forum/ Adam Chelstowski)

Najnowsze

Popularne

PiS pozostaje zdecydowanym liderem na polskiej scenie politycznej. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała wzrost poparcia – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu, przeprowadzonego po głosowaniu w Sejmie ws. Funduszu Odbudowy. Na drugim miejscu jest Polska 2050 Szymona Hołowni. Podium zamyka – notując wyraźny spadek – Koalicja Obywatelska.

Nowy sondaż do Sejmu. Duża zmiana poparcia dla PiS i Lewicy

Prawo i Sprawiedliwość pozostaje liderem w najnowszym sondażu United Survey. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała znaczną zmianę poparcia,...

zobacz więcej

Z sondażu wynika, że największe poparcie ma Prawo i Sprawiedliwość. Na tę partię głosować zamierza 35,1 proc. badanych, co oznacza wzrost o 2 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania tej pracowni, przeprowadzonego 24 i 25 kwietnia.

Na drugim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 19,9 proc. To o 2,8 pkt proc. więcej niż deklarowało w kwietniu.

Podium zamyka Koalicja Obywatelska, na którą wskazało 14,7 proc. badanych – KO znów zaliczyła spadek notowań, tym razem o 1,4 pkt proc.

Kolejną siłą polityczną jest Lewica, którą popiera 9,1 proc. badanych, tyle samo, co podczas poprzedniego badania IBRiS. Spadek zaliczyła z kolei Konfederacja, którą popiera obecnie 5,8 proc. badanych, mniej o 1,9 pkt proc.

5,6 proc. wskazało na PSL - Koalicję Polską. W tym przypadku to więcej niż w poprzednim pomiarze, o 1,2 pkt proc. Duża grupa wyborców jeszcze nie wie, na kogo oddałaby głos. W tym sondażu niezdecydowanych jest 9,8 proc. badanych.

56,7 proc. badanych wzięłoby udział w wyborach. Takiego zamiaru nie ma 40,7 proc. ankietowanych.

Sondaż dla Onetu przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 8-9 maja. Badanie zrealizowano metodą telefoniczną, a także przy pomocy standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na próbie 1100 osób.

W ostatnich sondażach Prawo i Sprawiedliwość notowało wzrost poparcia. Według sondażu United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski (z 6 maja) PiS poparłoby 35,4 proc. ankietowanych; to wzrost o 3,1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Taki wynik partii Jarosława Kaczyńskiego przełożyłby się na 211 mandatów poselskich.

Z kolei w badaniu pracowni Social Changes na zlecenie wpolityce.pl (również z 6 maja) gotowość zagłosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 34 proc. badanych, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej