RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent Duda w Bukareszcie: Chcemy, by Białoruś szła w kierunku demokracji

Chcielibyśmy bardzo, aby Białoruś szła w kierunku demokracji, żeby stawała się krajem w pełni suwerennym i niepodległym – powiedział w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda. Zwrócił też uwagę na represje, które spotykają polską mniejszość ze strony białoruskiego reżimu.

Szef BBN: B-9 okazją do ustalenia wspólnego stanowiska na szczyt NATO

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek i wtorek będzie przebywał w Rumunii, gdzie m.in. weźmie udział w debacie prezydentów państw Bukareszteńskiej...

zobacz więcej

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis relacjonował, że spotkanie z prezydentem Dudą odbyło się w atmosferzeotwartej i przyjacielskiej. – Rozmawialiśmy o poszerzeniu i pogłębieniu partnerstwa strategicznego, które zostało zawiązane w październiku 2009 i odnowione w 2015 r. – mówił.

Wyraził zadowolenie, że to partnerstwo rozpoczęło rozwój stosunków dwustronnych w ostatnich latach. Oświadczył, że w drugiej części tego roku odbędzie się posiedzenie rządów naszych krajów. Ma zostać na nim uzgodniony nowy plan działań partnerstwa strategicznego na lata 2021-25.

– Uzgodniliśmy z prezydentem Dudą konieczność dalszej stymulacji wymiany handlowej, która w 2020 r. pomimo pandemii osiągnęła 7 mld euro, a także wspólnych inwestycji – mówił Iohannis.

Andrzej Duda poinformował, że jednym z tematów rozmowy była sytuacja na Białorusi. Zwracał uwagę na represje reżimu wobec obywateli Białorusi polskiej narodowości, m.in. o aresztowania liderów polskiej mniejszości. – Sytuacja jest bardzo trudna – alarmował.

– Chcielibyśmy, by kraj ten szedł w kierunku demokracji, stawał się w pełni suwerenny i niepodległy. Chcielibyśmy, aby ambicje i aspiracje narodu białoruskiego i wszystkich, którzy zamieszkują Białoruś, obywateli Białorusi były realizowane – podkreślił Duda.

Musimy być bardzo czujni obserwując po pierwsze sytuację, po drugie będąc w stanie gotowości na wypadek jakiegokolwiek zagrożenia z tamtej strony, ale także i na forum międzynarodowym generalnie stawać w obronie Białorusi tak, aby jej suwerenność pozostała – zaznaczył polski prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej