RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Geniusz Leszka Balcerowicza? „Ludzie stali się biedakami”

Leszek Balcerowicz, były minister finansów i szef NBP (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Leszek Balcerowicz, były minister finansów i szef NBP (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Tygodnik Tomasza Lisa opublikował wywiad z Leszkiem Balcerowiczem i przedstawił go jako autorytet w dziedzinie ekonomii. – Pan Balcerowicz przygotował coś, co dla obcego kapitału było majstersztykiem. Ale miliony Polaków utraciło oszczędności całego życia – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Jarosław Sachajko. Poseł Kukiz’15 jednym tchem wymienia Unitrę, produkcję odtwarzaczy, magnetofonów, głośników, Poloneza, Delię czy zakłady mięsne, które przez Plan Balcerowicza zaczęły nagle znikać z mapy Polski.

Coraz więcej chętnych na kredyt mieszkaniowy

O kredyt mieszkaniowy w kwietniu starało się 50,92 tys. osób wobec 27,81 tys. rok wcześniej, co daje ponad 83-proc. wzrost – podało Biuro...

zobacz więcej

Były minister finansów Leszek Balcerowicz zdradził „Newsweekowi”, że chciałby przygotowania „listy hańby i łajdaków” z obecnego rządu. W rozmowie z tygodnikiem domaga się, by Jarosław Kaczyński poniósł znacznie poważniejsze konsekwencje niż Trybunał Stanu, a „państwo PiS” zostało jak najszybciej „rozliczone”.

– Mamy problem z tym, że za mało mówimy o historii najnowszej, w tym właśnie reformach pana Balcerowicza, które doprowadziły do okradzenia Polaków i wyprowadzenia wielkich pieniędzy z Polski – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Jarosław Sachajko, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Ja znam kilka przykładów osób, które miały zaoszczędzone pieniądze, za które mogły sobie kupić mieszkanie lub dwa. Wówczas wiele osób miało też książeczki mieszkaniowe i pełny wkład – czekali tylko na wybudowanie mieszkań. A przez 2 lata reformy pana Balcerowicza doprowadzono do sytuacji, że ci ludzie stali się biedakami – dodaje.

Zobacz także -> Borys Budka i bal na Titanicu

Sachajko przypomina, że milionom Polków zostało „tylko to, co mieli fizycznie przy sobie”. – Leszek Balcerowicz przygotował coś, co dla obcego kapitału było majstersztykiem. Ale miliony Polaków utraciło oszczędności całego życia – ocenia.


Jarosław Sachajko (fot. PAP/Mateusz Marek)

Balcerowicz? „Odpowiada za zrujnowanie gospodarki”

Za dużo pieniędzy na 500 Plus? Balcerowicz: Hucpa

Leszek Balcerowicz ocenił, że rządowy program 500 Plus nie spełnił swojego zadania. – To, że dzięki 500 Plus będzie więcej dzieci i ograniczy się...

zobacz więcej

Jarosław Sachajko uważa, że mamy problem z weryfikacją najprostszych wydarzeń. – Pan Balcerowicz ma tytuł profesorski, ale nikt już nie chce pamiętać, za co on go dostał. Jego działania szkodziły polskiemu społeczeństwu i wiele rodzin do dzisiaj zmaga się z tym, do czego doprowadził – stwierdza.

Jak dodaje, problem jest w „naszej dyskusji publicznej, bo nie rozmawiamy merytorycznie”. W jego ocenie politycy wolą dzielić społeczeństwo przy pomocy teatralnych wystąpień.

– Spójrzmy choćby na ostatnią dyskusję wokół Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. Prawie nikt w Sejmie nie mówił o prawdziwych szansach i zagrożeniach. Pierwsi wskazywali, że chodzi o „gigantyczne pieniądze dla Polski”, a drudzy odpowiadali, że to oni chcą wskazać, jak te pieniądze rozdać. Tymczasem nie ma rzeczy czarno–białych. Musimy więc walczyć o świadome społeczeństwo, które bazuje na faktach i rozlicza polityków z ich działań – apeluje.

Zobacz także:  Główny ekonomista PO chciał „masowej wyprzedaży państwowego majątku”, w tym Orlenu i PGNiG

Jarosław Sachajko uważa, że „tylko takie społeczeństwo rozliczy osoby, które zrujnowały sytuację ekonomiczną milionów rodzin, tak jak zrobił to Leszek Balcerowicz”. – Tylko dla takich Polaków ktoś, kto odpowiada za zrujnowanie naszej gospodarki, nie będzie autorytetem – twierdzi.

„Młode pokolenie da się zapewne nabrać”

Ceny ropy w USA rosną. Powodem cyberatak na Colonial Pipeline

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA zwyżkuje w reakcji na cyberatak na największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline –...

zobacz więcej

Najnowszy „Newsweek” przedstawia Balcerowicza jako jedynego eksperta, który „nie odmówił premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu przekształcenia PRL-owskiej gospodarki w wolnorynkową”. Stwierdzono, że tak zwany plan Balcerowicza „nie tylko umożliwił zdławienie hiperinflacji, wymienialność złotówki, reformę podatkową i bankową, ale stał się wzorem dla innych państw wychodzących z komunizmu”.

Czy młode pokolenie uwierzy w „geniusz Balcerowicza”?

Zobacz także:  Porównali Balcerowicza do Mengele. Teraz przepraszają

  – Jestem przekonany i z wielkim smutkiem muszę przyznać, że młode pokolenie w większości da się zapewne nabrać na takie zagrania. Młodzi Polacy są zarzucani informacjami. Balcerowicz jest kreowany na boga ekonomii, który uratował gospodarkę. Tymczasem niszczył nasz przemysł, zamiast go ocalić i pójść drogą Chin. Przypominam, że Chiny produkowały w tamtych latach dużo tanich produktów. Nasza gospodarka również była do tego przygotowana. Mieliśmy wiele produktów niezbędnych na co dzień, ale również innowacyjne zakłady – stwierdza Sachajko.

„Tylko prywatyzacja jest rozwiązaniem dla takich patologii”. Szefowa think tanku Balcerowicza prezentuje „pomysł” na Orlen

Prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju Agata Stremecka postuluje prywatyzację PKN Orlen, co ma ukrócić rzekome patologie. To odpowiedź na artykuł...

zobacz więcej

– Pamiętamy Unitrę, produkowane odtwarzacze, magnetofony, głośniki. Był też przemysł ciężki, a gdy byłem na praktykach w Anglii, czytałem tam o najbezpieczniejszym ich zdaniem aucie, czyli polskim polonezie. W Zamościu mieliśmy Delię, która sprzedawała ubrania na cały świat. Były gigantyczne zakłady produkcji mebli i rozbudowane zakłady mięsne, które wysyłały żywność nawet do USA. To wszystko zostało zniszczone – dodaje.

Zobacz także: > Terapia szokowa 2.0?

Jak uważa poseł, Balcerowicz nie stworzył więc gospodarki wolnorynkowej, tylko „grabież”. – Kto mógł, czyli firmy z Europy Zachodniej, odkupowały to wszystko za przysłowiową złotówkę, a potem zamykały, aby wyeliminować niechcianą konkurencję. Takie są fakty – podsumowuje w rozmowie z portalem tvp.info.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej