RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wojna! Kto czyha na stołek Budki”. Tabloidy bezlitosne dla PO

Trudna sytuacja wewnętrzna PO i kryzys przywództwa Borysa Budki (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Trudna sytuacja wewnętrzna PO i kryzys przywództwa Borysa Budki (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Kryzys w Platformie Obywatelskiej nie uszedł uwagi tabloidów. „Super Express” to, co dzieje się wewnątrz największej partii opozycyjnej opisuje: to już wojna. Komentatorzy przyznają, że partia Borysa Budki, mimo słownych potyczek z innymi ugrupowaniami, nie jest już liderem opozycji, a jej nowy szef nie spełnił nadziei, które w nim pokładano. „Fakt” zastanawia się z kolei, „kto czyha na stołek Budki”. Przypomina przy tym niedawny list członków PO podważający przywództwo w partii i ocenia, że Budka „robi dobrą minę do złej gry”.

Politycy PO-KO napisali list podważający przywództwo Budki. Lider PO zaskoczył komentarzem

Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej przygotowała list otwarty do swoich kolegów partyjnych i klubowych, w...

zobacz więcej

Grupa parlamentarzystów PO i KO przygotowała list otwarty do swych kolegów partyjnych i klubowych, w którym apeluje o podjęcie „poważnej debaty”, prowadzącej do „wieloaspektowej przemiany wewnętrznej”.

Twarze PO podpisane pod listem przeciw Budce


Pod listem podpisanych jest 51 osób m.in. były lider partii Grzegorz Schetyna, wiceprzewodniczący PO Bartosz Arłukowicz i szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki.

Czytaj więcej: Zaskakujący komentarz Budki ws. listu posłów PO
teraz odtwarzane
Politycy PO-KO napisali list podważający przywództwo Budki

„Super Express” zauważa, że list parlamentarzystów PO-KO to nie tylko apel o zmiany, ale także powątpiewanie w pozycję PO jako lidera opozycji. Zdaniem publicysty Wirtualnej Polski Marcina Makowskiego politycy tej partii zdali sobie sprawę, że PO przestała być tym liderem. Pytanie, dlaczego partia Budki przestała nim być.

Budka „zdecydowanie nie pomaga”, „dostał ostrzeżenie”

Zaskakujące słowa Budki o suwerenności Polski. „Nie będą brukselscy urzędnicy i PE...” [WIDEO]

Lider PO Borys Budka po tym, jak oskarżył Lewicę o zdradę, wzywa całą opozycję do współpracy. W sobotę na konferencji prasowej w Katowicach mówił o...

zobacz więcej

Borys Budka na razie dostał ostrzeżenie. Spójrzmy jednak na ten list szerzej. PO zaczęła tracić swoją tożsamość” – komentuje Makowski w rozmowie z „SE” i dodaje, że Budka nie spełnił pokładanych w nim nadziei po zastąpieniu nim Grzegorza Schetyny.

Z kolei Jakub Majmurek z „Krytyki Politycznej” ocenia, że przywództwo Budki „zdecydowanie nie pomaga PO w obecnej sytuacji”. Jego zdaniem politycy tej partii powinni – jak domagają się tego we wspomnianym liście – przeprowadzić debatę na temat lidera.

„Wyborcy nie lubią partii, które zajmują się samymi sobą. A tak obecnie wygląda działanie PO” – podsumowuje.

Neumann: PO można jeszcze uratować od środka


W rozmowie z „Super Expressem” także Sławomir Neumann przyznaje, że „trzeba zbudować nową Platformę”. „Uważam, że partię można jeszcze uratować, zmieniając ją od środka” – deklaruje polityk. „W największej partii opozycyjnej wrze” – komentuje z kolei dziennik „Fakt”, pisząc o narastającym buncie i zastanawiając się: „Kto czyha na stołek Budki?”.

Będzie zmiana w Platformie? Poseł o „lewicowym” odchyle Trzaskowskiego [WIDEO]

Powinien poddać się po prostu na nowo elektoratowi Platformy Obywatelskiej – mówił o obecnym szefie Platformy Obywatelskiej Borysie Budce poseł tej...

zobacz więcej

Jako naczelnego autora listu polityków PO tabloid wskazuje byłego przewodniczącego partii – Grzegorza Schetynę. „Piszą, że ich ugrupowanie znalazło się w głębokim kryzysie i wbijają ostrą szpilę Borysowi Budce” – czytamy w artykule.

Fakt: Lider Platformy robi dobrą minę do złej gry


Jak jednak ocenia dziennik, Budka „robi dobrą minę do złej gry” zapewniając, że atakujący go list traktuje jako „element wewnętrznej dyskusji”.

Rozczarowany sytuacją PO poseł Ireneusz Raś w rozmowie z „Faktem” ocenia, że problemem jest istnienie kilku ośrodków władzy w Platformie: „Można mieć odczucie, że w partii Budka nie jest liderem, a władzę dzieli ze środowiskiem Rafała Trzaskowskiego – Sławomirem Nitrasem i Cezarym Tomczykiem”.

Zobacz także: Polityk KO o kryzysie w Platformie: Budka? To już kwestia czasu

źródło:
Zobacz więcej