RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szklana podłoga sypała się w przepaść. Horror turysty na chińskim moście

Dramatyczne zdjęcia turysty trafiły do internetu (fot. VCG/VCG via Getty Images; Twitter/Matt Knight)
Dramatyczne zdjęcia turysty trafiły do internetu (fot. VCG/VCG via Getty Images; Twitter/Matt Knight)

Malowniczo położona konstrukcja była atrakcją górzystej prowincji Jilin w północno-wschodnich Chinach. Szklany most zawieszony 100 metrów nad ziemią stał się jednak scenerią istnego horroru, jaki przeżył turysta. W czasie potężnej burzy mężczyzna znalazł się na środku przeprawy, gdy zaczęły pękać i wypadać szklane panele tworzące podłogę konstrukcji.

Najdłuższy szklany most na świecie już otwarty

W Chinach otwarto najdłuższy szklany most na świecie. Konstrukcja mierzy ponad 500 metrów. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

zobacz więcej

Według lokalnych władz, kilka kawałków szklanej podłogi zostało „zdmuchniętych” przez wiejący z prędkością do 150 km/godz. wiatr w miniony piątek około południa. Most zawieszony jest w pobliżu góry Piyan i miasta Longjing.

Turysta na pękającym szklanym moście


Na moście w czasie burzy utknął turysta. Na zdjęciach – które wpierw trafiły na chińską platformę Weibo, a stamtąd przedostały się do mediów na całym świecie – widać, jak mężczyzna klęczy na skraju mostu, kurczowo trzymając się barierek. Wokół niego pozostały tylko nieliczne pozostałości szklanej podłogi. W bezpiecznym sprowadzeniu na ziemię pomogli mu ratownicy. Wcześniej jednak mężczyzna o własnych siłach doczołgał się w bezpieczne miejsce. Turystę zabrano do szpitala, gdzie otrzymał wsparcie psychologa.

Choć w incydencie nie odnotowano ofiar, pojawiły się liczne pytania i wątpliwości o bezpieczeństwo szklanych mostów – coraz popularniejszej formy chińskich atrakcji turystycznych. Pod koniec 2016 roku istniało lub było w trakcie budowy ponad 60 tego typu obiektów. A w górzystych prowincjach, takich jak Jangxi, Hunan i Yunnan są one szczególnie powszechne. Najsłynniejszy jest wiszący 300 metrów nad ziemią most w mieście Zhangjiajie. W 2015 roku zamknięto inną szklaną przeprawę znajdującą się w tamtej okolicy – powodem była pękająca podłoga.

Makabryczne odkrycie pod Warszawą. „Sala tortur, pełno krwi” [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

źródło:
Zobacz więcej