
Hamujące działanie leku o nazwie Osanetant na obwód neuronalny Tac2, zaangażowany w tworzenie pamięci strachu, może w zależności od płci ułatwiać lub utrudniać tworzenie traumatycznych wspomnień. O wynikach badań prowadzonych na myszach informuje pismo „Nature Communications”.
– W Polsce jest potencjał dla rozwoju technologii mRNA i powinniśmy go wykorzystać – mówił dr hab. Piotr Rzymski. Według niego, będzie to przydatne...
zobacz więcej
Grupa badawcza z Universitat Autònoma de Barcelona (INc-UAB) pod kierownictwem profesora Raüla Andero z Catalan Institution for Research and Advanced Studies (ICREA) od lat bada funkcjonowanie pamięci związanej z odczuwaniem strachu, aby znaleźć sposoby leczenia patologii mających związek z traumatycznymi doświadczeniami, takimi jak stres pourazowy i fobie.
Czytaj także: Aspiryna zapobiega pogorszeniu sprawności umysłu
Jak wcześniej ustalili naukowcy, znajdujący się w ciele migdałowatym obwód neuronalny Tac2 może być czasowo zablokowany przez działanie leku o nazwie Osanetant. W przypadku samców myszy lek ten był w stanie zmniejszyć zdolność przypominania sobie traumatycznych wydarzeń.
Amerykańscy naukowcy badają owce strzygące trawniki. Chcą wiedzieć, jak wypasanie i chrupanie przez zwierzęta roślinności wpływa na jakość gleb,...
zobacz więcej
To pierwszy przypadek, gdy wykazano, że lek wywiera odwrotny wpływ na pamięć myszy płci męskiej i żeńskiej. Dowiedziono, że w tworzeniu wspomnień zależnie od płci mogą wystąpić przeciwstawne mechanizmy i zachowania molekularne.
„Te wyniki pokazują zdolność hormonów do modulowania powstawania wspomnień strachu i wskazują na potrzebę uwzględnienia różnic płciowych i cykli hormonalnych w projektowaniu farmakologicznego leczenia zaburzeń psychiatrycznych” – mówi Antonio Florido, badacz predoktorancki INc-UAB, i pierwszy autor artykułu.
W dziedzinie neuronauki na każde 5,5 badania wykonanego u mężczyzn publikowane jest tylko jedno badanie z udziałem kobiet. Jak dotąd badania nad szlakiem Tac2 prowadzono również głównie na mężczyznach.
Populacje bakterii w jamie ustnej pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów i osób zagrożonych rozwojem tej choroby są podobne do...
zobacz więcej
„Nasze odkrycia mogą pomóc podnieść świadomość potrzeby prowadzenia badań różnicujących płeć oraz promować badania podstawowe i kliniczne obejmujące płeć żeńską” – komentuje dalej.
Badany lek nie jest nowy. Początkowo miał być używany w leczeniu schizofrenii i okazał się bezpieczny do stosowania u ludzi. Jednak w tej chwili nie jest stosowany w leczeniu żadnej choroby. Grupa dr Andero bada teraz jego potencjalne zastosowanie w leczeniu zaburzeń lękowych w sposób zależny od płci.
Autorzy badań wskazują na znaczenie medycyny spersonalizowanej. „Leki wpływające na zdrowie psychiczne, które mamy dzisiaj, nie tylko na zaburzenia związane z pamięcią, nie są wystarczająco specyficzne i mogą powodować skutki odwrotne do pożądanych” – podsumowują.