RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ceny ropy w USA rosną. Powodem cyberatak na Colonial Pipeline

Colonial Pipeline wstrzymał w piątek wszelkie operacje (fot. Shutterstock/pan demin)
Colonial Pipeline wstrzymał w piątek wszelkie operacje (fot. Shutterstock/pan demin)

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA zwyżkuje w reakcji na cyberatak na największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline – informują maklerzy.

Cyberatak u największego operatora rurociągów. Trwa dochodzenie

Firma Colonial Pipeline, największy w USA operator rurociągów, poinformowała w sobotę, że w piątek czasu lokalnego zorientowała się, iż padła...

zobacz więcej

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,32 dolarów, wyżej o 0,65 proc.

Kontrakty terminowe na benzynę w USA na NYMEX zwyżkowały aż o 4,2 proc. do 2,2170 dolarów za galon – najwyższego poziomu od maja 2018 r.

Kontrakty terminowe na olej napędowy wzrosły o 0,8 proc. do 2,0264 dolarów za galon. Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 68,74 dolarów za baryłkę, wyżej o 0,67 proc.

Największy w USA operator rurociągów z paliwami Colonial Pipeline, który dostarcza do wschodniej części kraju 45 proc. potrzebnego tam paliwa, wstrzymał w piątek wszelkie operacje po ataku hakerskim.

Hakerzy rozpoczęli swój atak już w czwartek, kradnąc dużą ilość danych, zanim zablokowali komputery oprogramowaniem ransomware, i zażądali zapłaty za odblokowanie systemów.

PKN Orlen przejął jednego z największych drogowych przewoźników paliw w Polsce

PKN Orlen sfinalizował transakcję kupna 100 proc. udziałów spółki transportowej OTP – przewoźnika drogowego paliw płynnych. Jak podkreślił płocki...

zobacz więcej

O sprawie powiadomiono organy ścigania i amerykańskie agencje federalne, a spółka zatrudniła specjalistyczną firmę, która ma pomóc w opanowaniu sytuacji.

Nie podano, do kiedy będą zamknięte rurociągi Colonial Pipeline, którymi znad Zatoki Meksykańskiej do wschodniej i południowej części USA codziennie przesyłanych jest 2,5 mln baryłek benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego i oleju opałowego.

Zamknięcie rurociągów najprawdopodobniej spowoduje nagromadzenie paliw w jednym miejscu, a także niedobory paliwa w innych częściach USA.

Na rynkach pojawiają się obawy, że niektóre amerykańskie rafinerie mogą zostać zmuszone do obniżenia poziomu przerobu ropy.

Przeczytaj także: Złe informacje dla kierowców w Holandii. Rekordowe ceny benzyny

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej