SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Google stworzyło narzędzie do badania języków rdzennych

Platforma pozwala społecznościom językowym na ochronę języka (fot. Shutterstock/pixinoo)
Platforma pozwala społecznościom językowym na ochronę języka (fot. Shutterstock/pixinoo)

Google Arts & Culture stworzyło narzędzie Woolaroo, które bada 10 języków rdzennych takich jak m.in. jidysz, sycylijski czy kreolski luizjański. Jednocześnie platforma pozwala społecznościom językowym na ochronę języka i jego dalsze rozwijanie.

Miliony dolarów za komiks

Jeden z około stu zachowanych egzemplarzy komiksu z 1938 r., w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Supermana, został sprzedany podczas...

zobacz więcej

Woolaroo to narzędzie typu open source (otwarte oprogramowanie), które pozwala społecznościom językowym na ochronę języka i rozszerzanie jego listy słów oraz dodawanie nagrań audio, aby pomagać w poprawnej wymowie.

Kluczowe dla rdzennych społeczności jest to, że Woolaroo daje użytkownikom możliwość swobodnego dodawania, edytowania i usuwania wpisów. Mogą oni zaraz po poznaniu nowego słowa czy frazy samodzielnie dodać je bezpośrednio do narzędzia” – informują twórcy Woolaroo.

Program obsługuje 10 globalnych, rdzennych języków: kreolski luizjański, kalabryjski dialekt grecki, maoryski, nawat (rodzina języków uto–azteckich), tamazight (rodzina języków berberyjskich), sycylijski, Yang Zhuang (rodzina języków tajskich), rapanui (rodzina języków polinezyjskich), jidysz i yougambeh (rodzina języków pama–nyungańskich).

Zobacz także: Wypadki z winy użytkowników smartfonów. Google testuje nową funkcję 

Z języków dostępnych w urządzeniu tylko jidysz ma związek z Polską. Przed wojną był językiem Żydów zamieszkujących Polskę i inne kraje Europy Wschodniej.

Dane z ostatniego przeprowadzonego w niepodległej Polsce przed Zagładą w 1931 r. podają, że jidysz był językiem ojczystym dla 79,9 proc. (2 489 034) polskich Żydów, język polski – 11,9 proc. (371 821), a język hebrajski 7,9 proc. (243 539). Żywym językiem jest jeszcze np. wśród religijnych społeczności chasydzkich w USA czy Izraelu.

Twórcy tego projektu zachęcają każdego, kto zna chociaż kilka słów w jednym z 10 wymienionych języków, do skorzystania z tego narzędzia.

źródło:

Zobacz więcej