RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy utknęła w Senacie. Grodzki: Wiele się może zdarzyć

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie spieszy się z ratyfikacją Funduszu Odbudowy (fot. PAP/Tomasz Gzell, Sejm.gov.pl
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie spieszy się z ratyfikacją Funduszu Odbudowy (fot. PAP/Tomasz Gzell, Sejm.gov.pl

Senat raczej nie zajmie ustawą ratyfikacją Funduszu Odbudowy na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się 12 maja – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” polityk PO zapowiedział przedstawienie poprawek do ustawy. „Gra się jeszcze toczy” – stwierdził.

Zaskakujące słowa Budki o suwerenności Polski. „Nie będą brukselscy urzędnicy i PE...” [WIDEO]

Lider PO Borys Budka po tym, jak oskarżył Lewicę o zdradę, wzywa całą opozycję do współpracy. W sobotę na konferencji prasowej w Katowicach mówił o...

zobacz więcej

Grodzki był pytany, czy z perspektywy czasu nie było błędem wstrzymanie się przez Koalicję Obywatelską od głosu podczas głosowania w Sejmie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy.

„Nie. KO i, mam nadzieję, pozostałym członkom opozycji zależy na tym, żeby nie blokować pieniędzy unijnych. Chodzi o to, że wszystkie polskie gminy i powiaty powinny dostać te środki, a nie tylko faworyci czy nominaci partii rządzącej, jak to się zdarzyło przy rozdzielaniu Funduszu Inwestycji Lokalnych. Te pieniądze są dla Polek i Polaków, nie dla PiS” – odpowiedział marszałek.

Poprawki Senatu ws. Funduszu Odbudowy


Pytany, czy Senat może wprowadzać poprawki, odpowiedział, że „Sejm głosował nad poprawkami do ustawy ratyfikacyjnej, które co prawda nie uzyskały większości, ale już samo poddanie ich pod głosowanie pokazuje, że poprawki do takiego dokumentu mogą być wprowadzane”.

„I takie poprawki ugrupowania demokratycznej większości w Senacie przedstawią. Na posiedzeniu plenarnym najpierw będziemy głosować poprawki, a potem całość aktu ratyfikacji. W takiej formie dokument ten ma realne szanse uzyskać dużą większość w Senacie. Możemy też apelować do prezydenta, by podejmując decyzję w sprawie ustawy ratyfikacyjnej, wziął pod uwagę zastrzeżenia Senatu, aby uwzględnił je też w pracach nad ustawą wdrożeniową KPO” – zaznaczył Tomasz Grodzki. Na pytanie, kiedy Senat zajmie się ratyfikacją, odparł, że na najbliższym posiedzeniu raczej nie, ponieważ porządek posiedzenia, które zaczyna się 12 maja, jest już wypełniony.

Polityk KO o kryzysie w Platformie: Budka? To już kwestia czasu

Trwa kryzys w Platformie Obywatelskiej. Część działaczy partii chce odejścia Borysa Budki ze stanowiska szefa. „Budka już kompletnie nie panuje nad...

zobacz więcej

„Przypominam, że Senat ma na rozpatrzenie tej ustawy 30 dni. Po raz kolejny musimy zrobić to, czego nie zrobił Sejm: przeprowadzić szerokie konsultacje ze społeczeństwem, które się nie odbyły, jak twierdzą samorządowcy, wiele korporacji zawodowych, choćby Izba Lekarska. Wcale nie jest powiedziane czy Krajowy Plan Odbudowy ostanie się w takiej formie, w jakiej został wysłany” – stwierdził Grodzki.

Jak ocenił, „znowu po macoszemu potraktowano ochronę zdrowia, która – najciężej doświadczona w dobie pandemii – miała być priorytetem”.

„Przez to znowu stracimy unikalną szansę na rzeczywistą reformę systemu ochrony zdrowia i będziemy musieli po raz kolejny zadowalać się działaniami doraźnymi” – wskazał marszałek.

Grodzki: Gra się jeszcze toczy


Padło też pytanie o to, co jeśli prezydent odrzuci warunki Senatu.

„Jeśli Senat wprowadzi poprawki, to ustawa ratyfikacyjna wróci do Sejmu. Nie byłbym szczególnie zdziwiony, patrząc na to, jak walczy ze sobą Zjednoczona Prawica, że niektóre z senackich poprawek mogłyby się ostać. A potem prezydent dostałby dokument z określonymi warunkami, uchwalonymi przez parlament. Gra się jeszcze toczy. Teraz Komisja Europejska zajmie się oceną Krajowego Planu Odbudowy. Wiele rzeczy się jeszcze może zdarzyć” – dodał Grodzki.

Zobacz także: Senat ws. Funduszu Odbudowy. Europoseł: To jest kompletnie bez sensu
teraz odtwarzane
Saryusz-Wolski o Funduszu Odbudowy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej