RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Opluwał pomniki, teraz szkoli z Wikipedii. Kim jest Franek Vetulani?

Vetulani zamierza walczyć z „niechęcią do idei socjalistycznych” na Wikipedii (fot. Facebook/Franek Vetulani)
Vetulani zamierza walczyć z „niechęcią do idei socjalistycznych” na Wikipedii (fot. Facebook/Franek Vetulani)

Stworzenie na polskiej Wikipedii progresywnego kolektywu edytorek i edytorów to cel, jaki stawiają sobie działacze Nowej Lewicy przed zaplanowanymi na maj i zapowiadanymi „warsztatami z edytowania Wikipedii”. Zajęcia prowadzić ma Franciszek Vetulani, student z Krakowa, o którym głośno zrobiło się za sprawą znieważenia przez niego pomników żołnierzy wyklętych. O młodym aktywiście dziennik „Fakt” pisał w ubiegłym roku jako o „niezłomnym studencie na barykadach” z postulatami LGBT.

Skandal w Krakowie. Mówi o sobie „lewak” i pluje na pomniki polskich żołnierzy [WIDEO]

O 23-letnim studencie w sierpniu ubiegłego roku „mówiła cała Polska” – jak opisywał wówczas „Fakt”. Franciszek Vetulani, bo o nim mowa, znów chciał...

zobacz więcej

To właśnie w sierpniu 2020 r. w artykule brukowca opisywano, że o 23-letnim wówczas studencie „mówiła cała Polska”.

Franek Vetulani – wnuczek słynnego neurobiologa


Franek Vetulani – jak podpisuje się w mediach społecznościowych – przebił się do mediów tym, że zawiesił tęczową flagę na pomniku Smoka Wawelskiego. Za aktywizm LGBT trafił na łamy dziennika „Fakt”, który przypominał, że „23-letni student z Krakowa” to wnuk nieżyjącego już neurobiologa prof. Jerzego Vetulaniego.

„Mocno przeżył śmierć dziadka, był z nim niebywale związany. Wyrazem tego, jak bardzo wryły mu się w serce idee krzewione kiedyś przez jego sławnego przodka, jest niezłomna postawa 23-latka. I słowa, z którymi wchodzi na barykady. Tak jak ostatnio, gdy wspiął się na pomnik Smoka Wawelskiego, by zawiesić na nim tęczową flagę” – opisywał brukowiec w swoistej laurce wystawionej aktywiście.

„Lewak pluje na pomniki Wyklętych”


Kolejny raz głośno o krakowianinie zrobiło się już w tym roku, gdy 1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – opublikował nagranie zatytułowane „LEWAK PLUJE NA POMNIKI WYKLĘTYCH”.

Wspominanych tego dnia żołnierzy wyklętych Vetulani określał jako „żołnierzy przeklętych, członków band prowadzących działalność partyzancką po II wojnie światowej”. Nie spodobało mu się upamiętnienie Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i Józefa Franczaka „Lalusia” w parku jordanowskim. Na filmie widać, jak opluwa oba pomniki.

Złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do krakowskiej prokuratury zapowiedział Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu. Kilka dni temu lewicowy aktywista skarżył się w mediach społecznościowych, że „ściga go prokuratura”. Teraz aktywista będzie prowadził warsztaty z edytowania Wikipedii.

Vetulani poprowadzi warsztaty z edytowania Wikipedii

Artykuł o „Margot” na Wikipedii z najwyższym poziomem ochrony. Tylko nieliczni mogą zmieniać treść

Artykuł o „Margot” na anglojęzycznej Wikipedii ma najwyższy poziom ochorony. Oznacza to, że w jego treść mogą ingerować wyłącznie administratorzy....

zobacz więcej

Jak czytamy w facebookowej zapowiedzi wydarzenia, tematem szkolenia będzie „Polska Wikipedia – czy jest w niej miejsce na progresywność i głos kobiet?”. Z kolei jako cel wskazano „stworzenie na polskiej Wikipedii progresywnego kolektywu edytorek i edytorów”.

„Będziemy rozmawiać o prawdzie w epoce postprawdy, o tym, czy w patriarchacie prawda kobiet jest równomiernie dowartościowana, o walce o prawdę, a także o tym, czy prawda jest potrzebna w języku polityki” – deklarują lewicowi aktywiści.

Warsztaty poprzedziła internetowa dyskusja, w której wzięły udział filozof Joanna Hańderek i posłanka Wanda Nowicka.

Jak deklaruje Vetulani, warsztaty mają przyczyniać się do rozwoju internetowej encyklopedii. „Zmniejszenia w niej seksizmu, dewocji, homofobii i niechęci do idei postępowych i socjalistycznych” – podkreśla.

Zobacz także: Wikipedia usuwa wzmianki o żydowskim pochodzeniu kolaborantów

źródło:
Zobacz więcej