RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef BBN: B-9 okazją do ustalenia wspólnego stanowiska na szczyt NATO

Prezydent Andrzej Duda poniedziałek i wtorek spędzi w Rumunii, gdzie m.in. weźmie udział w debacie prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki. Szczyt B-9 będzie okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO – podkreśla szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Joe Biden weźmie udział w szczycie B-9 na zaproszenie prezydentów Polski i Rumunii

W Bukareszcie rozpoczyna się szczyt przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki. W spotkaniu weźmie udział także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe...

zobacz więcej

Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli debata prezydentów Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Bułgarii i Węgier, będzie według szefa BBN okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO, który zaplanowano na czerwiec.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski powiedział, że pobyt w Rumunii prezydent rozpocznie od oficjalnej wizyty dwustronnej, w czasie której spotka się z prezydentem Klausem Iohannisem i premierem Florinem Citu oraz przewodniczącymi obu izb rumuńskiego parlamentu.

Podczas spotkań prezydentowi będzie towarzyszył szef MON Mariusz Błaszczak.

Rozmowy o Inicjatywie Trójmorza


Szczerski wskazał, że poza kwestiami bezpieczeństwa, rozmowy prezydenta z władzami Rumunii będą dotyczyły Inicjatywy Trójmorza w perspektywie zaplanowanego na lipiec szczytu w Sofii. Rumunia była organizatorem szczytu Inicjatywy Trójmorza w 2018 r. – Dziś jesteśmy u progu rozpoczęcia funkcjonowania Funduszu Odbudowy UE, czyli uruchomienia dużych środków, które mają być wydatkowane na pobudzenie gospodarek europejskich po pandemii koronawirusa. W tym kontekście Trójmorze i koncepcja budzenia gospodarek poprzez inwestycje publiczne, infrastrukturalne, nabiera ogromnego znaczenia – powiedział Szczerski.

Twitter zawiesza konta przekazujące słowa Trumpa

Twitter zawiesił kilka kont, których – jak wskazała firma – „ewidentnym celem” było przekazywanie wiadomości Donalda Trumpa. Były prezydent USA...

zobacz więcej

Jak zaznaczył, „prezydent poruszy sprawę tego, jak wpisać Inicjatywę Trójmorza w plany pobudzenia gospodarek po pandemii, jak koordynować aktywność Polski i Rumunii w tym zakresie, jakie inwestycje będą prowadzone wspólnie”. Dodał, że „osią, która łączy Polskę i Rumunię jest oczywiście Via Carpatia”.

– Prezydent będzie też rozmawiał z władzami Rumunii o współpracy transatlantyckiej i o tym, jak Polska i Rumunia może wpisać się w plany prezydenta Joego Bidena, jeśli chodzi o ożywienie relacji amerykańsko–europejskich, w tym także w zakresie transformacji energetycznej i klimatycznej. Prezydent będzie mówił m.in. o niedawnym szczycie klimatycznym, w którym na zaproszenie prezydenta USA uczestniczył – powiedział Szczerski.

Zobacz także: Gdzie spodziewać się prowokacji Rosji? Amerykański wojskowy ostrzega 

Rozmowy dotyczyć będą też sytuacji w rejonie Morza Czarnego, na Ukrainie, w Mołdawii.

Wizyta polskiego prezydenta w Rumunii rozpocznie się przed południem od ceremonii oficjalnego powitania w Pałacu Cotroceni w Bukareszcie przez prezydenta Klausa Iohannisa.

Joński rozważa wspólny start z Hołownią, ale „nie zajmuje się w ogóle Hołownią”

W jakich kwestiach ugrupowanie Szymona Hołowni różni się od Koalicji Obywatelskiej? – Nie wiem, nie zajmuję się w ogóle Szymonem Hołownią –...

zobacz więcej

Następnie odbędzie się rozmowa w cztery oczy prezydentów, a po niej rozmowy plenarne delegacji polskiej i rumuńskiej pod przewodnictwem prezydenta Dudy i prezydenta Iohannisa. W południe, po zakończeniu rozmów, zaplanowane jest spotkanie prezydentów z mediami.

Po rozmowach z Pałacu Cotroceni prezydent Duda złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie uda się na spotkanie z premierem Rumunii Florinem Citu. Po rozmowie z szefem rumuńskiego rządu prezydent będzie rozmawiał w siedzibie rumuńskiego parlamentu z przewodniczącym Senatu Rumunii i przewodniczącym Izby Deputowanych Rumunii.

Po południu prezydenci Duda i Iohannis wezmą udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki organizowanym w formule online.

We wtorek w Smardan prezydenci Duda i Iohannis wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych „Justice Sword 21”. Prezydent Duda spotka się z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach.


Minister obrony narodowej, który wchodzi w skład prezydenckiej delegacji, spotka się ze swoim rumuńskim odpowiednikiem. Błaszczak spotka się też z żołnierzami polskiego kontyngentu wchodzącego w skład wielonarodowego batalionu sił tFP (dopasowanej wysuniętej obecności) NATO stacjonującego w Rumunii.

Koronawirus szaleje w Indiach, a loty bez zmian? Giertych i posłanki KO powielają fake newsa

Pandemia koronawirusa szaleje w Indiach; kraj ten zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem liczby zakażeń. Posłanka KO Aleksandra Gajewska...

zobacz więcej

Szef MON i minister obrony Rumunii Nicolae–Ionel Ciuca wręczą żołnierzom polskie i rumuńskie odznaczenia. Wraz z prezydentem szef MON będzie na poligonie obserwował desant polskich skoczków z 6. Brygady Powietrznodesantowej uczestniczących w Swift Response – jednym z ćwiczeń powiązanych z amerykańskimi manewrami Defender–Europe 21; przyjrzy się też działaniom stacjonujących w Rumunii polskich żołnierzy biorących udział w ćwiczeniu Justice Sword.

Poniedziałkowe spotkanie Bukareszteńskiej Dziewiątki odbędzie się w perspektywie zaplanowanego na połowę czerwca w Brukseli szczytu NATO. Szef BBN podkreślił, że chodzi o „zaakcentowanie stanowiska grupy państw wschodniej flanki NATO na pierwszym szczycie Sojuszu z udziałem prezydenta USA Joego Bidena”.

Spotkanie przed szczytem NATO w Brukseli


Soloch zwrócił uwagę, że data spotkania Bukareszteńskiej Dziwiątki zbiega się z największym tegorocznym ćwiczeniem z udziałem sojuszników, organizowanymi przez USA manewrami Defender–Europe 21.

– Istotna część ćwiczenia będzie przebiegać na terytorium Rumunii. Pobyt polskiej delegacji zbiegnie się z częścią ćwiczenia, w której wezmą udział także polscy żołnierze – skoczkowie z 6. Brygady Powietrznodesantowej będą ćwiczyli przerzut z Amerykanami, Niemcami i Holendrami – zaznaczył.

Zobacz także: Zagrożenia ze strony Rosji i Chin. G7 zajmie się narastającym problemem

Biden odwiedzi Słowację, a nie Polskę? „Dziecinne zachowanie opozycji”

Bratysławska „Pravda” poinformowała, że Joe Biden podczas podróży do Europy ma odwiedzić Słowację jako pierwszy kraj w Europie Środkowo-Wschodniej....

zobacz więcej

W tegorocznym ćwiczeniu Defender–Europe weźmie udział ponad 30 tys. żołnierzy z USA, krajów sojuszniczych i partnerskich. Odbędzie się ono na terenie 12 państw, od krajów bałtyckich po Afrykę.

– Niezamierzenie wyszedł także kontekst niedawnych manewrów i demonstracji siły przez Rosję przy granicy z Ukrainą – zaznaczył Soloch.

– Nasz prezydent – myślę, że także nasi partnerzy z Dziewiątki – będzie akcentował konieczność dalszego wzmacniania NATO, przede wszystkim adaptacji wojskowej Sojuszu, również w związku z agresywną polityką rosyjską, i potrzebę zacieśnienia więzi transatlantyckich. Będzie to okazja dla państw B–9, by zademonstrować własny wkład w bezpieczeństwo regionu – powiedział szef BBN.

Spotkanie ma mieć charakter hybrydowy – prezydenci Polski i Rumunii spotkają się w Bukareszcie osobiście, pozostali przywódcy wezmą udział w spotkaniu w formule online.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej