RAPORT

Tusk kontra Tusk

Joe Biden weźmie udział w szczycie B-9 na zaproszenie prezydentów Polski i Rumunii

Prezydenci USA, Polski i Rumunii spotkają się online (fot. Bill O'Leary/The Washington Post via Getty Images; PAP/Andrzej Lange; PA/EPA/DUMITRU DORU)
Prezydenci USA, Polski i Rumunii spotkają się online (fot. Bill O'Leary/The Washington Post via Getty Images; PAP/Andrzej Lange; PA/EPA/DUMITRU DORU)

W Bukareszcie rozpoczyna się szczyt przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki. W spotkaniu weźmie udział także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden – przekazał szef BBN Paweł Soloch. Zaproszenie do amerykańskiego przywódcy wystosowali prezydenci Polski i Rumunii, Andrzej Duda i Klaus Iohannis.

Biden odwiedzi Słowację, a nie Polskę? „Dziecinne zachowanie opozycji”

Bratysławska „Pravda” poinformowała, że Joe Biden podczas podróży do Europy ma odwiedzić Słowację jako pierwszy kraj w Europie Środkowo-Wschodniej....

zobacz więcej

Informacja o tym, że Joe Biden weźmie udział mającym formułę hybrydową szczycie B-9, została potwierdzona rano. Biały Dom poinformował, że prezydent USA będzie rozmawiał z liderami państw wschodniej flanki NATO i „wezwie do bliższej współpracy z sojusznikami w Europie Środkowej oraz regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego w kwestii zakresu globalnych wyzwań”.

Odpowiedź na inicjatywę prezydentów Polski i Rumunii


W marcu prezydenci Andrzej Duda i Klaus Iohannis zwrócili się we wspólnym liście do prezydenta USA z zaproszeniem do wzięcia udziału w spotkaniu.

Prezydent Andrzej Duda złoży w poniedziałek wizytę oficjalną w Rumunii, gdzie weźmie udział w debacie szefów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki. Szczyt B-9 będzie okazją do wypracowania wspólnego stanowiska grupy państw wschodniej flanki NATO na czerwcowy szczyt Sojuszu, pierwszy z udziałem prezydenta USA Joego Bidena – przekazał szef BBN Paweł Soloch.

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki


Wizyta rozpocznie się od ceremonii powitania prezydenta Dudy w Pałacu Cotroceni przez prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa. Następnie odbędzie się rozmowa w „cztery oczy” prezydentów, a po niej – rozmowy plenarne dwóch delegacji pod przewodnictwem Dudy i Iohannisa. Później planowane jest spotkanie prezydentów z przedstawicielami mediów.

Twitter zawiesza konta przekazujące słowa Trumpa

Twitter zawiesił kilka kont, których – jak wskazała firma – „ewidentnym celem” było przekazywanie wiadomości Donalda Trumpa. Były prezydent USA...

zobacz więcej

Po rozmowach w Pałacu Cotroceni Andrzej Duda uda się na spotkanie z premierem Florinem Citu. Potem będzie rozmawiał w siedzibie parlamentu Rumunii z przewodniczącymi Senatu i Izby Deputowanych.

Po południu prezydenci Duda i Ioahannis wezmą udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, organizowanym w formule online. Oprócz Polski i Rumunii skupia ona Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację i Węgry.

We wtorek w Smardan przywódcy Polski i Rumunii wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych „Justice Sword 21”. Duda spotka się ponadto z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach.

Zobacz także: „Washington Post” podaje prawdopodobny termin szczytu Biden-Putin

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej