RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Alchemicy” z Mazowsza zarobili miliony na przekrętach z olejem napędowym

Miliony litrów oleju napędowego sprzedał gang rozbity w ostatnich dniach przez CBŚP i KAS. Według śledczych przestępcy wykorzystali sieć spółek w Niemczech, na Litwie i Łotwie, dzięki którym kupowali paliwo, zamieniając je w dokumentacji na olej smarowy. Skarb Państwa stracił na ich działalności co najmniej 32 mln zł.

Przerobili tony oleju opałowego na napędowy. Państwo straciło co najmniej 108 mln zł

Podczas akcji Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej oraz niemieckich służb celnych zatrzymano 10 członków...

zobacz więcej

Przekręt był sprytnie pomyślany i wykorzystywał różnice w opodatkowaniu oleju w różnych krajach Unii Europejskiej. „Alchemicy” założyli kilka spółek w UE, by pozorować tzw. obrót wewnątrzwspólnotowy.

Firmy z Niemiec kupowały olej napędowy na Litwie. Trafiał on do naszych zachodnich sąsiadów w cysternach.

Po załatwieniu wszelkich formalności przestępcy fałszowali dokumentację i paliwo zmieniało się w olej smarowy, nieobciążony już tak daninami państwowymi. Towar trafiał na Łotwę. Ale tylko na papierze.

Gang chrzcicieli paliwa rozbity. Budżet stracił na jego działalności dziesiątki milionów

Ponad 250 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej wzięło udział w obławie na gang zajmujący się...

zobacz więcej

W rzeczywistości olej był przelewany do pojemników typu mauzer, ukrytych na naczepach ciężarówek. I tak przewożono go do Polski, gdzie był sprzedawany do hurtowni i stacji paliw jako olej napędowy.

„Alchemicy” nie płacili zań podatków, więc zarabiali krocie. Według śledczych, w czasie działania gangu w latach 2016-18 przestępcy sprowadzali miesięcznie 160 cystern z paliwem.

Straty Skarbu Państwa oszacowano na 32 mln zł. Śledczy z Prokuratury Regionalnej w Lublinie nie wykluczają, że uszczuplenia VAT mogą być jeszcze większe.

Jeden z zatrzymanych prowadzony do prokuratury (fot. CBŚP, KAS)
Jeden z zatrzymanych prowadzony do prokuratury (fot. CBŚP, KAS)

Kolejne zatrzymania gangsterów zamieniających olej smarowy w napędowy

Nawet 36 milionów litrów oleju smarowego, który był sprzedawany jako napędowy, wprowadził na polski rynek gang paliwowy rozbity przez CBŚP i KAS....

zobacz więcej

Uderzenie


W ostatnich dniach funkcjonariusze CBŚP z Białegostoku oraz podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej urządzili obławę na członków wspomnianego gangu „alchemików”. Na terenie Mazowsza zatrzymano dziewięć osób i przeszukano kilkadziesiąt domów, mieszkań i firm wykorzystywanych przez przestępców.

Policjanci zabezpieczyli tysiące stron dokumentów, komputery, nośniki danych oraz telefony, którymi zajęli się technicy.

W Prokuraturze Regionalnej w Lublinie zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego dwie osoby – kierowania tą organizacją. Dodatkowo podejrzani odpowiedzą za liczne przestępstwa karnoskarbowe.

Członkom gangu paliwowego grozi do 15 lat więzienia.

Trzy osoby zostały aresztowane, a wobec pozostałych zastosowano tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

źródło:
Zobacz więcej