RAPORT

Pogarda

Niemcy. Błogosławieństwa par gejów - protesty ws. watykańskiego „responsum”

Część duchownych w Niemczech jest przeciwna watykańskiemu „responsum”  (fot. Shutterstock)
Część duchownych w Niemczech jest przeciwna watykańskiemu „responsum” (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

W Kościele w Niemczech trwa spór o błogosławienie związków homoseksualnych. Powodem jest ogólnoniemiecka akcja zapowiedziana na poniedziałek 10 maja, która jest bezpośrednią odpowiedzią na watykańskie „responsum”. W marcu Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że Kościół nie ma władzy udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci.

Niemiecki kardynał: Schizma w naszym kraju już się rozpoczęła

Schizma w Niemczech „faktycznie się już rozpoczęła” – uważa niemiecki kardynał Walter Brandmüller . W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il...

zobacz więcej

Akcja wspierana jest przez 2600 niemieckich katechetów i katechetek oraz księży, którzy zapraszają do kościołów w całym kraju na „nabożeństwa z błogosławieństwem dla kochających się”, w tym również związków tej samej płci. W blisko stu kościołach, głównie w północno-zachodnich Niemczech wywieszone zostały tęczowe flagi.

Akcja wspierana jest przez wiele mediów, w tym również katolickich. Tymczasem wśród teologów trwa spór o to, czy błogosławienie związków homoseksualnych automatycznie zaciąga na duchownych karę ekskomuniki, a wręcz przed schizmą przestrzegał niedawno na łamach włoskiej prasy kard. Camillo Ruini.

Problem podzielił niemiecki episkopat


Jego przewodniczący bp Georg Bätzing przestrzegł, że nabożeństwa „nie nadają się jako instrument do kościelno-politycznych manifestacji czy akcji protestacyjnych”, jednocześnie w wywiadzie opublikowanym przez własną kurię poinformował, że Kościół potrzebuje ,,ponownej oceny związków partnerskich osób tej samej płci i dalszego rozwoju etyki seksualnej".

Podobnego zdania jest bp Aachen Helmut Dieser, który zaapelował do swoich kapłanów, by nie wywierali na siebie nawzajem presji i ocenili swój ewentualny udział w takich nabożeństwach według własnego sumienia. Bp Felix Genn, który jeszcze cztery lata temu zabronił w swojej diecezji podobnych ceremonii, przyznał teraz, że  ,,konieczny jest dalszy rozwój nauki Kościoła" i zapowiedział, że nie będzie karał księży udzielających błogosławieństwa parom homoseksualnym. Sankcji nie zastosuje też bp Essen Franz-Josef Overbeck, który w telewizji ZDF stwierdził, że na ten temat „od lat prowadzi dość ożywiony dialog”.

Tymczasem pozytywnie o  watykańskim „responsum” wypowiedzieli się kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz biskupi Rudolf Voderholzer z Ratyzbony i Stefan Oster SDB z Passawy, który wielokrotnie tłumaczył, że Kościół może błogosławić każdą osobę niezależnie od orientacji seksualnej, ale nie może błogosławić związków tej samej płci.

Ataki hakerów na Watykan. Kim są podejrzani sprawcy?

W różnych miesiącach minionego roku Stolica Apostolska była obiektem ataków hackerskich – podał włoski portal „Domani”, powołując się na informacje...

zobacz więcej

„Jedność z Rzymem musi być zachowana za wszelką cenę”Do zapobieżenia planowanym przez niektórych księży na 10 maja w całych Niemczech nabożeństwom, z błogosławieństwem związków osób tej samej płci, zaapelowała do tamtejszych biskupów inicjatywa „Maria 1.0”.

„Planowane ceremonie błogosławieństw są celową prowokacją uderzającą w Papieża Franciszka i dlatego księża powinni się od nich powstrzymać” - stwierdziła 8 maja Clara Steinbrecher, szefowa inicjatywy.

Jedność z Rzymem musi być zachowana za wszelką cenę  – powiedziała. Wezwała biskupów i księży, „aby duszpastersko i ze współczuciem towarzyszyli ludziom we wszystkich sytuacjach życiowych”.

Szefowa inicjatywy Maria 1.0. zachęca ,,wszystkich katolików i ludzi dobrej woli" do odmówienia 10 maja 2021 r. w południe różańca, wyrażając w ten sposób swoje przywiązanie do Maryi Dziewicy i całego Kościoła Świętego.

Wzywamy ludzi, aby prosili Matkę Bożą Maryję żeby wstawiała się u Jezusa Chrystusa, aby biskupi i kapłani trwali w jedności z papieżem i całym Kościołem  – podkreśliła Clara Steinbrecher.

Zobacz także: „Schizma”. Niemieckie rady parafialne wzywają do buntu przeciw Magisterium Kościoła    

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej