RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ewakuacja trzech osób z Indii do Polski. Wymagają pilnej hospitalizacji [WIDEO]

Ewakuowane trzy osoby ze stolicy Indii, które wylądują w niedzielę w Warszawie specjalnym samolotem, zostaną umieszczone w szpitalu MSWiA - poinformował PAP dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski. Dodał, że wśród ewakuowanych jest polski dyplomata z małżonką i czeski dyplomata.

W Indiach rośnie niepokój, że powstanie nowy wariant patogenu

Szczepionki przeciwko koronawirusowi działają na indyjski wariant COVID-19, jednak eksperci obawiają się wystąpienia kolejnych niebezpiecznych...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Samolot wylądował o godz. 14.25 na wojskowej części Lotniska Chopina w Warszawie. Rejs realizowany jest przez PLL LOT w specjalnym reżimie sanitarnym.

– Samolot wystartował w sobotę o godz. 22.40. Z Delhi zabraliśmy polskiego dyplomatę wraz z małżonką. Jego stan wymagał ewakuacji ze względów medycznych i pilnej hospitalizacji. Dodatkowo zabraliśmy czeskiego dyplomatę. Całą trójką w trakcie lotu na pokładzie opiekuje się dwóch ratowników medycznych oraz lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – powiedział dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski.

Przekazał, że w przypadku czeskiego dyplomaty, kilka dni temu lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego badał mężczyznę na miejscu. Już wówczas rozważane było jego zabranie do Polski, jednak stan Czecha się poprawił, by następnie w sobotę gwałtownie załamać. – W związku z tym podjęliśmy decyzję, że ewakuujemy czeskiego dyplomatę tym rejsem – powiedział.

Szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przekazał, że cała trójka po przylocie do Warszawy zostanie umieszczona w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na ul. Wołoskiej w Warszawie.

Koronawirus w Polsce. Są nowe dane o zakażeniach i zgonach

Koronawirus w Polsce. W niedzielę 9 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3852 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

– W związku z tym, że jest to transport z Indii, będzie ich pełna izolacja i cała diagnostyka pod kątem po pierwsze rozpoznania szczepu koronawirusa i leczenia – powiedział.

Pytany, czy są zaplanowane kolejne loty ewakuacyjne polskich dyplomatów, Gałązkowski odparł, że „na tę chwile wydaje się, że sytuacja jest opanowana”. – W pozostałej na miejscu kadrze, która jest w polskiej placówce dyplomatycznej nie mamy kolejnych zakażeń. Dodatkowo nasi dyplomaci zostali zaszczepieni – powiedział.

Szef KPRM Michał Dworczyk napisał w niedzielę na Twitterze, że rejs z Indii do Polski odbywa się dzięki współpracy MZ, MSZ, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, KPRM, i RCB.

Pod koniec kwietnia, z Indii specjalnym samolotem przetransportowano do kraju chorego na COVID-19 polskiego dyplomatę. Towarzyszyła mu rodzina – również chora ciężarna żona i czworo dzieci.

Tylko w ciągu ostatniej doby w Indiach zdiagnozowano 403 738 zakażeń koronawirusem, znów zmarło ponad 4 tys. osób – podały w niedzielę indyjskie władze. Liczba wszystkich osób zakażonych sięgnęła 22,3 mln.

źródło:
Zobacz więcej