RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tysiąclecie koronacji pierwszego króla Polski. Trwają przygotowania w Gnieźnie

Obchody mają się odbyć w 2025 roku (fot. DEA/C.BALOSSINI/Contributor/Getty)
Obchody mają się odbyć w 2025 roku (fot. DEA/C.BALOSSINI/Contributor/Getty)

Gniezno przygotowuje się do świętowania jubileuszu tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego (967-1025) na pierwszego króla Polski. Przyjmuje się, że Bolesław został koronowany 18 kwietnia 1025 roku w gnieźnieńskiej katedrze – obchody rocznicy tego zdarzenia odbędą się za cztery lata.

Uroczystości koronacyjne nowego króla Tajlandii. Koszt wydarzenia to miliard bahtów

W Bangkoku rozpoczęły się trzydniowe uroczystości koronacyjne króla Tajlandii Mahy Vajiralongkorna, określanego również jako Rama X. W sobotę...

zobacz więcej

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz powiedział, że trwają prace nad szczegółami uroczystości planowanych na 2025 rok. Podkreślił, że jubileusz tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski to dla miasta szansa na dużą i dobrą promocję.

– Przygotowujemy się bardzo mocno na obchody w 2025 roku, współpracujemy przy tym ze stroną kościelną. Wiemy, że za cztery lata oczy całego kraju będą zwrócone na Gniezno. Chcemy wykorzystać tę szansę – kolejna taka okazja przydarzy się nieprędko – powiedział.

Prezydent nie ukrywa, że liczy na finansowe i organizacyjne wsparcie władz państwa i regionu.

– Wiemy, że jubileusz tysiąclecia koronacji pierwszego króla to wielkie wydarzenie – lokalny samorząd nie podoła organizacji takich uroczystości. Jesteśmy przekonani, że będą to wydarzenia o charakterze ogólnopolskim; chcemy zaprosić do współpracy stronę rządową i samorząd regionu – powiedział.

„God save Queen Elizabeth”. 65 lat temu koronowano brytyjską monarchinię

Mija 65 lat od koronacji Elżbiety II na królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 2 czerwca 1953 roku monarchini...

zobacz więcej

Tomasz Budasz przyznał, że scenariusz obchodów wciąż powstaje, ale pierwsze pomysły już są. Przypomniał, że uznawane za pierwszą stolicę Polski Gniezno jest miejscem koronacji pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II.

Pięcioraczki i królowie


– Od niedawna Gniezno szczyci się też pięcioraczkami – Anastazja, Klara, Laura, Wiktoria i Maksymilian przyszli na świat w styczniu w poznańskim szpitalu. Być może przy okazji obchodów milenium koronacji uda się nam powiązać nasze pięcioraczki z naszymi królami – powiedział.

W Gnieźnie od lat odbywa się Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”; w ubiegłym roku wydarzenie zostało odwołane ze względu na pandemię koronawirusa. O tym, że Gniezno jest pierwszą stolicą Polski przypominają tablice umieszczone przy drogach wjazdowych m.in. od strony Poznania. W 2015 roku Budasz był inicjatorem zmiany dotychczas promującego miasto hasła „Gniezno miasto otwarte” na „ Gniezno pierwsza stolica Polski”.

źródło:

Zobacz więcej